İnsan eli hareketlerinin derin öğrenme ile sınıflandırılması
Classification of human hand movements with deep learning
  1. Tez No: 955403
  2. Yazar: MÜSLÜM YILDIZBAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, insan el hareketlerinin sınıflandırılması amacıyla yüzeyel elektromiyografi (sEMG) ve eldiven sensör verileri kullanılarak derin öğrenme tabanlı üç farklı model karşılaştırılmıştır: CNN-LSTM, CNN-ResNet ve Transformer. NinaPro DB1 veri kümesinden elde edilen sinyaller segmentasyon, normalizasyon ve filtreleme adımlarından geçirilmiştir. Ardından her model eğitim ve test aşamasında sınıflandırma performansları açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme metrikleri olarak doğruluk, F1 skoru, karışıklık matrisi ve ROC eğrileri kullanılmıştır. ROC eğrileri hem mikro ortalama hem de seçilen sınıflar özelinde incelenmiş, tüm modellerde AUC değerlerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar, CNN-ResNet modelinin doğruluk ve F1 skoru açısından en iyi performansı gösterdiğini ortaya koymuştur. CNN-LSTM modeli zamansal bağımlılıkları başarıyla yakalarken Transformer modeli karmaşık yapısıyla dikkat çekmiş, ancak sınırlı veri miktarı nedeniyle görece düşük performans sergilemiştir. Bu bulgular, sEMG ve eldiven verilerinin doğru işlenmesi ve uygun model seçimiyle el hareketlerinin yüksek doğrulukla sınıflandırılabileceğini göstermektedir. Elde edilen sonuçların robotik biyonik protez kontrolü, rehabilitasyon sistemleri ve insan-makine arayüzleri (HMI) gibi alanlarda uygulanabilirliği yüksektir
Özet (Çeviri)
In this study, three deep learning-based models CNN-LSTM, CNN-ResNet, and Transformer were compared for the classification of human hand movements using surface electromyography (sEMG) and glove sensor data. Signals from the NinaPro DB1 dataset were segmented, normalized, and filtered as part of the preprocessing pipeline. Each model was evaluated during training and testing phases in terms of classification performance. Evaluation metrics included accuracy, F1 score, confusion matrix, and ROC curves. ROC curves were analyzed both as micro-averaged and for selected individual classes, and high AUC values were observed across all models. Results revealed that the CNN-ResNet model achieved the highest performance in terms of accuracy and F1 score. While the CNN-LSTM model effectively captured temporal dependencies, the Transformer model demonstrated its complexity and attention mechanism capabilities, though its performance was relatively lower due to the limited dataset size. These findings indicate that, with proper preprocessing and model selection, hand movements can be classified with high accuracy using sEMG and glove data. The results highlight the high applicability of such methods in areas such as robotic bionic prosthesis control, rehabilitation systems, and human-machine interfaces (HMI).