Limonda uçkurutan hastalığı etmeni phoma tracheiphila (kanc. et. ghick.)'nın toksinine dayanıklı hücre hatlarının in vitro seleksiyonu ve moleküler analizi
In vitro selection of resistant lines to phoma tracheiphila (kanc. et. ghick.) toxin the agent of mal secco disease and molecular characterization of the lines
- Tez No: 95541
- Danışmanlar: PROF. DR. N. KEMAL KOÇ, DOÇ. DR. ALİ ERKILIÇ, YRD. DOÇ. DR. AKİF ESKALEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
öz DOKTORA TEZÎ LİMONDA UÇKURUTAN HASTALIĞI ETMENİ Phoma tracheiphila (Kanc et Ghick)' NIN TOKSİNİNE DAYANIKLI HÜCRE HATLARININ IN VITRO SELEKSİYONU VE MOLEKÜLER ANALİZİ BERNA BAŞ ÇUKUROVA ÜNİVERStTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman : Prof Dr. N. Kemal KOÇ Yü:2000, Sayfa: 125 Jüri : Prof. Dr. N. Kemal KOÇ Doç.Dr.AliERKILIÇ Yrd. Doç. Dr. Akif ESKALEN Turunçgiller arasında Uçkurutan Hastalığına karşı en duyarlı türlerden olan Kütdiken limon {Citrus lemon (L) Burm. f.) çeşidinin embriyojenik kalluslan kullanılmak suretiyle adı geçen hastalığın toksinine karşı in vitro9 da dayanıklı hücre hatlarının seleksiyonu amacıyla ele alınan bu çalışmada embriyojenik Kütdiken (KT) kalkışlarından selekte edilen ve 20b olarak isimlendirilen hücre hattının biyoteknolojik ve biyokimyasal karakterizasyonu yapılmıştır. In vitro? da dokuz ay boyunca P. tracheiphila' nın toksinine rağmen gelişme gösteren 20b hücre hattı selekte edilmiştir. Selekte edilen hatlar arasında 20b hattı fungusa karşı en kuvvetli inhibisyon zonunu oluşturmuştur. 20b hücre hattı kontrol olarak kullanılan Kütdiken hücre hattından farklı bir protein ve DNA yapısı göstermiştir. Esteraz enzim analizi ile KT' den ayrılan bu yeni hat 20b' nin hücreler içi total proteinlerinden 31 ve 33.5 kda proteinlerinin de kaybolması ile KT' den farklılığını ortaya koymuştur. RAPD-PCR sonuçlan da 20b hattının KT' den farklı bir genomik yapıya sahip olduğunu onaylamıştır. Ancak her iki hatta da ekzo ve endo kitinaz enzimleri P. tracheiphila' ya veya diğer patojenlere karşı koyabilecek düzeyde tespit edilememiştir. Hem 20b ve hem de KT ile yapılan fungus-kallus ikili denemeleri 20b' nin KT' den farklı veya fazla miktarda baza metabolitler salgıladığım düşündürmüş olup, HPLC analizi 20b hattında bazı organik maddelerin biriktiğini ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler : limon, toksin, w vitro seleksiyon, mal secco, hastalık dayanıklılığı, kitinaz, RAPD-PCR, bitki ekstrakt, HPLC.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS IN VITRO SELECTION OF RESISTANT LINES TO Phoma tracheiphila (Kane, et Ghick) TOXIN THE AGENT OF MAL SECCO DISEASE AND MOLECULAR CHARACTERIZATION OF THE LINES BERNA BAŞ ÇUKUROVA UNIVERSITY SCIENCE INSTITUTE DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION Supervisor : Prof. Dr. N. Kemal KOÇ Year:2000, Pages: 125 Jury : Prof. Dr. N. Kemal KOÇ :Doç.Dr.AliERKILIÇ : Yrd. Doç. Dr. Akif ESKALEN This project to be claimed to search possibilities on in-vitro selection of resistant variants by embryogenic calli of Kütdiken lemon which is one of the most sensitive specieses to the toxin of mal secco disease was conducted for biotechno logical and biochemical characterization of selected line 20b from Kütdiken lemon callus. Developed calli line 20b was selected through in vitro in spite of toxin for 9 months. Among the selected lines, variant 20b, had strongest inhibition zone against the fungi. The calli line 20b had different protein and DNA profiles than control calli Kütdiken has. New line 20b which also was separated by esterase enzyme analyse showed intracellular protein polymorphism with lacking of 31 and 33.5 kda size proteins that control calli KT has. Results of RAPD-PCR confirmed genomic difference of 20b than Kütdiken. Level of exo and endo chitinase enzymes were too low to challenge to P. tracheiphila or other pathogens for both lines. It has been considered 20b line has secreted different or more metabolites on based on dual cultures of fungi-calli of 20b or Kütdiken. Variant 20b revealed accumulated some organic compounds by HPLC analyse. Key Words : lemon, toxin, in vitro selection, mal secco, disease resistance, chitinase, RAPD-PCR, plant extract, HPLC. n