Hitit dünyasında ölüm
Death in the Hittite world
- Tez No: 955415
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Hititlerde ölüm ve ölümden sonraki hayata dair inançlar Hititçe çivi yazılı metinler ve kısıtlı da olsa arkeolojik buluntulardan ulaşılmıştır. Hititler de birçok alanda olduğu gibi ölüm algısı ve öte dünya inancı Mezopotamya, Hurri ve Anadolu'nun yerel inançlarından sentezlenerek oluşturulmuştur. MÖ. 2. binyılda Anadolu'da büyük bir imparatorluk kuran Hititlerin inancında ölüm olgusu sadece biyolojik son değil insanın başka bir evrende yeni bir başlangıca geçişin ilk adımıdır. Ölüm, Hitit inancında kaçınılmaz bir son olarak şekillenmiştir. Bir Hitit metninde“hayat ölüme ölümde hayata bağlıdır”ifadesi Hititlerin ölüm olgusunu en iyi şekilde yansıtan felsefi bir yaklaşımdır. Metinlerde ölüm için“anne günü”,“uygun gün”gibi tanımlamalar ölümün kasvetini hafifletmektedir. Hititler dini, siyasi, sosyal ve kültürel her alanda ölümün etkisini hissedilir kılmıştır. Ayrıca dua, büyü, fal, yasa, rüya gibi konulu metinlerde ölüm ve korkusu kendini hissettirmiştir. Hititler ölümün bilinmezliği ve korkuyu hafifletmek için başka bir evrende yaşama inancına sığınmışlardır. Ölüler alemi, yeraltı dünyası, öteki dünya gibi farklı tanımlamalara sahip ve yönetici tanrıları olan bu evren kasvetli ve karanlık bir yer olarak tasvir edilmiştir. Hitit inancında ölen kişi eğer sıradan halktan ise yeraltı dünyasına iner, kraliyetten biri ise ona sunulan çayırda yaşamını devam ettirirdi. Ölümden sonra hayatın devam edeceği inancı cenaze ritüellerini de beraberinde getirmiştir. Halk için ritüelde nasıl bir yöntem izlendiği bilinmezken kraliyet için düzenlene šalliš waštaiš (CTH 450) metin koleksiyonu, ölüm sonrası ritüeller hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Hititlere ait mezarların eksikliği ise bu konuda arkeolojik verilerden yararlanmayı kısıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Hittite beliefs about death and the afterlife are found in Hittite cuneiform texts and in archaeological finds, albeit limited. As in many other areas, the Hittite perception of death and belief in the Afterlife was synthesised from the native beliefs of Mesopotamia, Hurri and Anatolia. The Hittite religion, which established a great empire in Anatolia in the 2nd millennium B.C.E., saw death not only as a biological end, but also as the first step in the transition to a new beginning in another universe. Death was shaped as an inevitable end in Hittite belief. The expression 'life depends on death and death depends on life' in a Hittite text is a philosophical approach that best reflects the Hittite concept of death. In the texts, descriptions such as“mother day”and“'favourable day”' alleviate the gloom of death. The Hittites made the impact of death palpable in all religious, political, social and cultural fields. In addition, death and fear of death have made themselves felt in texts on subjects such as prayer, magic, fortune telling, law and dream. The Hittites sought refuge in the belief of living in another realm to ease the obscure and fear of death. This realm—referred to by various names such as the land of the dead, the underworld, or the netherworld—was depicted as a gloomy and dark place, ruled by specific deities. In Hittite belief, if the deceased was ordinary person, he would descend to the underworld; if he was a royal person, he would continue his life in the meadow offered to him. The belief that life would continue after death brought along funeral rituals. While the ritual procedure for the ordinary person is unknown, the royal šalliš waštaiš text collection (CTH 450) provides important information on posthumous rituals. The lack of Hittite graves has limited the use of archaeological data on this subject.