Hititlerde tıp üzerine bir inceleme
A surver into the presence of medicine in the Hittites
  1. Tez No: 405683
  2. Yazar: FATMA GÖKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
''Hititlerde Tıp Üzerine Bir İnceleme'' isimli tez çalışmamızda Hitit dünyasında tıbbın varlığını ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın giriş kısmında tezimizin amacı belirtilerek, geçmişten günümüze tüm insanlığın birikiminin ürünü olan tıp ilminin doğuşu ve tıbbın bazı uygarlıklardaki izlerine yer verilmiştir. Beş bölümden oluşan çalışmamızda birinci bölümde Anadolu'ya henüz tam olarak nereden geldikleri kesinlik kazanmayan ancak M.Ö ІІ. Binyıl başlarından M.Ö VII. yüzyıla kadar Anadolu'da hüküm süren Hititlerin tıbbı hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde din-büyü-tıp ilişkisi, Hititlerin sağlık, hastalık, temizlik ve kirlilik kavramalarına bakış acıları verilmiştir. İkinci bölümde ise Hititlerin hastalık sebepleri olarak gördükleri faktörler, hastalık türleri, tanıları ve bilinen hastalıklara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tedavi yöntemleri, dördüncü bölümde doğum ve ölüm konularına yer verilmiştir. Hititlerin hastalıklara bakış açısı, hastalıkların sebepleri, hastalıklar karşısında uyguladıkları tedaviler, tedavilerde uygulanan yöntemler üzerinden Hitit tıbbının seviyesini ortaya çıkarmaya çalıştık. Son olarak da bu konuda Hititlerin çevre kültürlerle olan etkileşimine yer verilmiştir. Bu araştırma çerçevesinde Hititlerin kültür mirası içerisinde belirleyici bir rol oynamasa da tıp ilminin izlerine rastlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study entitled“A Survey into the Presence of Medicine in the Hittites”is intended to reveal the presence of medicine in the Hittites' world. The introductory part of our study is devoted to the objective of our study as well as the rise of medical sciences as the accumulation of the whole mankind from the earliest days up to the present and the traces of medicine in some civilizations.Our study consists of five chapters, following the introduction. The first chapter is concerned with general information about the medicine of the Hittites, who ruled over Anatolia from the early 2000s BC to the 700s BC though it is not certain yet where they came to Anatolia from. There is also a mention of the relationship between medicine, religion and magic and the Hittites' view of health, illness, cleanness and dirtiness. The second chapter is concerned with the factors that the Hittites saw as the causes of illnesses, the types of illnesses, their diagnosis and the known illnesses. Treatment methods are described in the third chapter and the subjects of birth and death in the chapter. The Hittites' views of illnesses, the causes of illnesses and their treatments of illnesses are dealt with in this chapter to reveal the general level of the Hittites' medicine. The last chapter is devoted to the interaction between the Hittites and neighbouring cultures. It has been concluded in this study that the traces of medical sciences are witnessed in the cultural heritage of the Hittites even though it did not play a defining role in it.