Perkutan yolla kapatılan sekundum atriyal septal defektli hastalarda atriyal elektromekanik gecikme ve sol atrial mekanik fonksiyonların orta dönem takibi ve değerlendirilmesi
Evaluation of mid term results of left atrial electromechanical delay (Aemd) and left atrial mechanical functions after percutaneous closure of secundum atrial septal defect (asd)
  1. Tez No: 955416
  2. Yazar: MUZAFFER ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EKSİK, PROF. DR. MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Atriyal septal defekt (ASD) yetişkinlerde en sık görülen doğumsal kalp hastalıklarından biridir ve zamanında tedavi edilmediğinde önemli mortalite ve morbiditeye neden olmaktadır. Sol atriyal ileti gecikmesinin artması ve bozulmuş sol atriyal meknik fonksiyonların morbidite ve mortaliteyi arttırdığı bildirilmektedir. Şubat 2011 ve Nisan 2012 tarihleri arasında ekokardiyografi ile tespit edilen ve perkutan yolla kapatılan sekundum atriyal septal defektli 41 (26 tanesi kadın (% 63,41), ortalama yaş 41±13, dağılım 19-66) hastanın 6 aylık takibinde sol atriyal elektromekanik gecikme ve sol atriyal mekanik fonksiyonları değerlendirildi. AEMD, yüzeyel elekrokardiyografide P dalgasından mitral anulus Doku Doppler geç diyastolik (Am) dalgasına kadar geçen zaman ölçülerek; sol atriyal mekanik fonksiyonu ise sol atriyumun simpson metodu ile volüm ölçülerek hesaplandı. Tüm hastalar işlem öncesi, işlem sonrası 1. gün ve 6. ayda TTE ile takip edildi. Atriyal iletiyi etkileyen föktörler çalışma dışı bırakıldı. 41 hastanın tümünde de başarılı perkutan kapama yapıldı. 20 hastada (48. 8%) Amplatzer Septal Ocluder, 18 hastada (43. 9%) Cardi-o-Fix septal Occluder ve 3 hastada da (7.3%) Occlutech Figulla septal occluder cihazı kullanıldı. Ekokardiyografik incelemeler sonrası ortalama ASD çapı 20±5 mm (dağılım 9-32 mm), ortalama cihaz çapı 25±6 mm (dağılım 15-36 mm) idi. Sol ve sağ intra-atriyal EMD ve inter-atriyal EMD süreleri işlem sonrası 1. günde değişmezken, işlem sonrası 6. ayda ise hem işlem öncesine hem de işlem sonrası 1. güne göre belirgin bir azalma saptandı. İşlem öncesi ile karşılaştırıldığında total boşalma volümü ve fraksiyonu işlem sonrasına göre değişmezken, sol atriyal maksimal, minimal ve presistolik volümler, aktif boşalma volümü ve fraksiyonu işlem sonrası 1.gün ve 6.ay kontrollerinde azalmakta olup sol atriyal pasif boşalma volümü, pasif boşalma fraksiyonu ve ileti volümü ise işlem öncesine göre işlem sonrası 1. gün ve 6. ayda artış göstermektedir. Bu çalışmada perkütan yolla ASD kapatılması hem erken hemde geç dönemde sol atriyumun mekanik fonksiyonlarından rezervuar fonksiyonlarını etkilemezken, iletme fonksiyonlarının düzelmesine, kasılma fonksiyonlarının bozulmasına ve atriyal elektromekanik gecikme sürelerinin ise geç dönemde kısalmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Atrial septal defect (ASD) is the one of the most common congenital heart disease in adults. ASD can cause significant morbidity and mortality if it is not treated on time. İncreased left atrial conduction delay and impaired left atrial mechanical function has been associated with increased mortality and morbidity. We prospectively evaluated long term effect of the percutaneous closure of secundum ASD on AEMD and left atrial mechanical functions at 6th month in patients undergoing percutaneous closure between January 2011 and April 2012 in a single center. Forty-one patients were included in this study. Twenty-six (63. 4%) of the 42 patients were female and mean age was 41±13 (ranging 19-66). AEMD was measured as from beginning of p wave in surface ECG to the beginning of mitral annulus tissue doppler late diastolic (Am) wave and left atrial mechanical function was evaluated by left atrial volume calculation with simpson method. All the patients had follow up TTE done before the procedure, at the first day and at the 6th month. Factors affecting atrial conduction were excluded. Forty-one patient had succesful percutaneous closure with different devices as follows 20 patients (48. 8%) with Amplatzer Septal Ocluder, 18 patients (43. 9%) with Cardi-o-Fix septal Occluder and 3 patients (7. 3%) with Occlutech Figulla septal occluder. Mean ASD diameter and mean device diameters were 25±6 mm were 20±5 mm (ranging: 9-32 mm) and (ranging: 15-36 mm), respectively. Left and right intra-atrial EMD and inter-atrial EMD were not changed at the first day but both of them were significanly shorter at the 6th month. There was no change in the total emptying volume and fraction before and after the procedure. Left atrial maximum minimum and presystolic volumes, active emptying volume and fractions were decreased at the first day and at the 6th month compared to pre –procedural volumes. Left atrial passive emptying volume, passive emptying fraction and conduit volume were increased at the first day and at the 6th month compared to pre –procedural volumes. Our results revealed that there was no change in the left atrial mechanical reservoir functions but improved conduit function and impaired contractility functions in the short and mid term after percutaneous closure of ASD but decreased AEMD only in the mid term.