Yaşlılarda ekonomik kısıtlılıklar ve sağlıklı yaşlanmaya katılım arasındaki ilişkide sosyal dışlanma ve yaşam doyumunun aracı etkisi
Mediating effect of social exclusion and life satisfaction on the relationship between economic constrains and participation in healty aging among elderly
- Tez No: 955425
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ARTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SELİN IRMAK YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaşlı bireylerin karşılaştıkları ekonomik kısıtlılıkların sağlıklı yaşlanmaya katılım üzerindeki etkisini yaşam doyumu ve sosyal dışlanma değişkenlerinin aracılığıyla incelemektir. Çalışma nedensel ilişkisel araştırma modeli temelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan ve kolayda örnekleme tekniğiyle seçilen 60 yaş ve üzeri 514 birey oluşturmaktadır. Veriler Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Ekonomik Kısıtlılıklar Ölçeği, Yaşlılarda Sosyal Dışlanma Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Sağlıklı Yaşlanmaya Katılım Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 25 ve PROCESS Macro (Model 4) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma modelinde ekonomik kısıtlılıklar bağımsız değişken (X), sağlıklı yaşlanmaya katılım bağımlı değişken (Y), yaşam doyumu (M1) ve sosyal dışlanma (M2) ise aracı değişkenler olarak yer almıştır. Analiz sonuçlarına göre ekonomik kısıtlılıkların yaşam doyumu ve sosyal dışlanma üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of economic constraints older individuals face on participation in healthy aging through the variables of life satisfaction and social exclusion. The study was designed based on a causal relational research model. The study sample consists of 514 individuals aged 60 and over living in Istanbul and selected by a convenience sampling technique. Data were collected through the Socio-Demographic Information Form, Economic Limitations Scale, Social Exclusion Scale in the Elderly, Life Satisfaction Scale, and Participation in Healthy Aging Scale. The data were analyzed using SPSS 25 and PROCESS Macro (Model 4). In the research model, economic constraints were included as an independent variable (X), participation in healthy aging as a dependent variable (Y), and life satisfaction (M1) and social exclusion (M2) as mediating variables. According to the results of the analysis, the effects of economic constraints on life satisfaction and social exclusion were examined.