The voice within: Exploring the role of self-talk and rumination in cognitive emotion regulation
İçimizdeki ses: Öz-konuşma ve ruminasyonun bilişsel duygu düzenlemedeki rolünün incelenmesi
- Tez No: 955426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE CANAN TAŞLIOĞLU SAYINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, öz-konuşma ve ruminasyon değişkenlerinin bilişsel duygu düzenleme ile olan ilişkisini incelemek için yürütülmüştür. Öz-konuşma kişilerin içsel ya da dışsal olarak kendilerine yönelttikleri söylemler olarak tanımlanırken, ruminasyon olumlu ve olumsuz içerikli tekrarlayan düşünceler olarak tanımlanmıştır. Literatürden yola çıkılarak ve literatürdeki araştırmaların yetersiz olduğu da değerlendirilerek bu iki bilişsel değişkenin işlevsel fonksiyonunun duygu düzenleme ile ilişkisi bağlamında farklılaşacağı hipotez edilmiştir. Positif ve Negatif Duygu Durum Ölçeği kullanılarak güncel mod seviyelerinin araştırmada bir karıştırıcı faktöre dönüşmesinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma metoduyla yürütülmüş bu çalışmaya 314 katılımcı dahil olmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 43.09 (SD=13.84) 'dur. Korelasyon analiziyle değişkenler arasındaki ilişki ve regresyon analizleri kullanılarak hipotezler test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda pozitif öz-konuşma ve ruminasyonun adaptif bilişsel duygu düzenlemeyi, negatif öz-konuşma ve ruminasyonun maladaptif bilişsel duygu düzenlemeyi yordadığı tespit edilmiştir. Bu iki değişkenin etkileşim teriminin bilişsel duygu düzenleme stratejilerini yordamadığı tespit edilmiştir. Bu araştırma, öz-konuşmanın ve ruminasyonun bilişsel duygu düzenleme süreçleri üzerinde bağımsız etkilere sahip ayrı bilişsel yapılar olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between the cognitive components of self-talk and rumination constructs with cognitive emotion regulation. Self-talk is internal or external self-statements, whereas rumination is repetitive thinking that can have positive or negative valence. It was hypothesised that these two cognitive variables would differ in terms of regulatory function based on the literature, considering that there is a gap in the literature. The use of the Positive and Negative Affect Scale was aimed at preventing current mood states from creating a confounding effect in the study. This quantitative study was conducted with the inclusion of 314 participants, with a mean age of 43.09 (SD=13.84). The relationship between variables was analysed by correlation analysis, and hypotheses were tested by using regression analyses. As a result of the analyses, it was found that positive self-talk and rumination predicted adaptive cognitive emotion regulation, and negative self-talk and rumination predicted maladaptive cognitive emotion regulation. The interaction effect of these two cognitive variables did not have a predictive effect on adaptive strategies. This research emphasises that self-talk and rumination are separate cognitive constructs with two distinct effects on cognitive emotion regulation processes.