Heat affected foraminiferal alteration in the Shaban Deep, Northern Red Sea
Kuzey Kızıldeniz'i Şaban Derin Çukuru'nda ısı kaynaklı foraminifera alterasyonu
  1. Tez No: 955430
  2. Yazar: NAZLI OLĞUN KIYAK
  3. Danışmanlar: DR. REİNER BOTZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Jeoloji Mühendisliği, Marine Science, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Christian-Albrechts-Universität zu Kiel
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Kuzey Kızıldeniz'inden alınan iki sediman karotunun sedimantolojik, mineralojik ve jeokimyasal verilerini bir araya getirmektedir. Karotlar 17008-1 ve 17009-3, Şaban Çukuru'nun doğu kesiminde yer almaktadır. Karotlarda elde edilen başlıca sediman türü, birincil ve diyajenetik karbonatlardan oluşmaktadır. Karot 17009-3'te, planktonik foraminiferaların kararlı oksijen izotopu değerlerinde (1,7 ile -1,5‰ arasında değişen) gözlenen pozitif eğilim, son ~15,6 bin yıl boyunca Kuzey Kızıldeniz'deki paleotemperatürlerle yakın ilişkiler ortaya koymuştur. Ancak, Kızıldeniz'de planktonik foraminiferaların olağan δ18O değerleri ile karşılaştırıldığında, karot 17008-1'de güçlü bir negatif δ18O kayması (0,3 ile -10,7‰ arasında değişen) saptanmıştır; bu durum yoğun bir diyajenetik sinyale işaret etmektedir. Karot 17008-1'deki diyajenez derecesini ve olası nedenlerini değerlendirmek amacıyla daha ileri analitik incelemeler yapılmıştır. Mikroskobik gözlemler, 189 cm'nin (~6 ka) altındaki planktonik foraminifera kabuklarının yoğun şekilde değişime uğradığını ve yüksek miktarda otijenik kalsit örtüşmeleri içerdiğini göstermiştir. Mineralojik incelemeler de Mg içeriğinde %5,4'e kadar artış olduğunu, bunun da yüksek-Mg'li kalsitin tortulaşma sonrası çözünme ve çimentolanmasına işaret ettiğini ortaya koymuştur. Foraminifera kabukları ile diyajenetik karbonat sedimanlarındaki düşük metal konsantrasyonları ise değişimin hidrotermal akışkanlardan kaynaklanmadığını göstermiştir. Yaptığımız sıcaklık analizleri, çevredeki yüksek sıcaklıklı (93 °C'ye kadar) gözenek suları ile birincil karbonat sedimanlar arasında diyajenetik izotopik yeniden dengeleme gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, karot 17008-1 sedimanlarında yoğun (saf) ısı etkisine bağlı diyajenetik karbonat değişiminin, büyük olasılıkla ~6 ka'dan daha eski bir magmatik sokulum nedeniyle gerçekleştiğini öne sürüyoruz. Magmatik sokulum, karot 17008-1'in (26°14.0N 35°22.3E) yakınında bulunmakta, fakat etkilenmemiş olan karot 17009-3'ten (26°13.9N 35°22.7E) uzakta yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study combines sedimentological, mineralogical and geochemical data of two sediment cores from Northern Red Sea. The cores 17008-1 and 17009-3 are located in the eastern Shaban Deep. Major sediment type recovered in the cores was predominated by primary and diagenetic carbonates. In core 17009-3, the positive trend in stable oxygen isotope values of planktonic foraminifera (ranging from 1.7 to -1.5‰) revealed close relations with paleotemperatures in the Northern Red Sea during the last ~15.6ka. However, compared to the usual δ18O signatures of planktonic foraminifera in the Red Sea, a strong negative δ18O shift (ranging from 0.3 to -10.7‰) was observed in core 17008-1, indicating an intensive diagenetic signal. To evaluate the extent and possible causes of the diagenesis in the core 17008-1, further analytical investigations were performed. Microscopic observations showed that planktonic foraminifera shells below 189cm (~ 6ka) were intensely altered and include high amounts of authigenic calcite overgrowths. Mineralogical investigations also suggested an increase in Mg contents up to 5.4% indicating postdepositional dissolution and cementation of high-Mg calcite. Low metal concentrations within the foraminifera shells and also within the diagenetic carbonate sediments suggested that the alteration was not caused by hydrothermal fluids. Our temperature analyses showed that a diagenetic isotopic re-equilibrium happened between ambient high temperature (up to 93°C) pore waters and primary carbonate sediments. We conclude that, intensive (pure) heat affected diagenetic carbonate alteration occurred within the sediments in core 17008-1, most likely due to a magmatic intrusion that is older than ~6ka. The magmatic intrusion is located close to the core 17008-1 (26°14.0N 35°22.3E), and distant from the unaffected core 17009-3 (26°13.9N 35°22.7E).