Gelişimsel yetersizliği olan kardeşe sahip ergenlerin kardeşlerine ilişkin yaşam deneyimleri
Life experiences of adolescents who have siblings with developmental disabilities
- Tez No: 955431
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ODLUYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı gelişimsel yetersizliği (GY) olan kardeşe sahip, yaşları 14-19 arasındaki tipik gelişim gösteren (TGG) ergen kardeşlerin yaşam deneyimlerine ilişkin görüşlerini alarak bakış açılarını ortaya koymaktır. Betimsel araştırma türlerinden fenomenoloji deseni kullanılarak verilerin analizi yapılmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Bu çalışmanın katılımcıları farklı illerde bulunan kardeşi zihin yetersizliği (ZY) ve otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış, yaşları 14-19 aralığında olan 18 TGG lise öğrencileridir. Betimsel analiz tekniği ile veriler analiz edilerek 8 ana tema, 21 alt tema ve 60 kod oluşturulmuştur. Temalar ışığında elde edilen bulgulara detaylı olarak yer verilmiş ve bulgular alanyazın ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. Bu çalışmadan hareketle ileride yapılacak çalışmalara ve uygulamalara dönük çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to obtain the views of typically developing (TD) adolescent siblings between the ages of 14-19, who have a sibling with developmental disability (DD), and to reveal their perspectives on their life experiences. The data was analyzed using the phenomenology design, which is one of the descriptive research types. Data were collected through a semi-structured interview form. The participants of this study were 18 TD high school students, aged between 14-19, whose siblings were diagnosed with mental retardation (MD) and autism spectrum disorder (ASD), living in different cities. The data were analyzed with the descriptive analysis technique, and 8 main themes, 21 subthemes and 60 codes were created. The findings obtained in the light of the themes were given in detail and the findings were discussed by comparing them with the literature. Various suggestions were made for future studies and practices based on this study.