Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği'ndeki kavramların Shakespeare karakterleri üzerinden incelenmesi ve uygulanması
An analysis and application of the concepts in Michael Chekhov's Acting Technique through Shakespeare's characters
- Tez No: 955429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, İngiliz yazar William Shakespeare tarafından yazılmış Romeo Ve Juliet, Hamlet ve Venedik Taciri oyunlarından seçilen üç karakterin Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ile incelenmesi ve uygulama biçimine ilişkin öneriler temel alınarak hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada, karakterlerin yer aldığı oyunlar, Chekhov Tekniği ile ele alınmış olup, tekniğin uygulamaları ile analiz edilerek iç içe değerlendirilmiştir. Bu süreçte Stanislavski'nin 'Sistem'i ile Chekhov'a ait olan 'Teknik' arasındaki farklar ortaya konmaya çalışılarak; bu farkların, oyunculuk çalışmaları ve sahneye konacak oyunlarda görev alacak oyuncular için faydalı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is based on the analysis of three characters selected from the plays Romeo And Juliet, Hamlet and The Merchant Of Venice written by the English writer William Shakespeare with the Michael Chekhov Acting Technique and suggestions on the way of application. In the study, the plays in which the characters take place were handled with the Chekhov Technique and were analyzed and evaluated intertwined with the applications of the technique. In this process, the differences between Stanislavski's 'System' and Chekhov's 'Technique' were tried to be revealed and it was thought that these differences would be useful for acting studies and the actors who will take part in the plays to be staged.