Elektron bombardıman kaynaklı Fe-Ni esaslı inconel 718'in ısı tesiri altındaki bölgesindeki mikroçatlakların incelenmesi
Research of microfissuring in heat affected zone of welded Fe-Ni based superalloys inconel 718
- Tez No: 57008
- Danışmanlar: PROF.DR. MACİT YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Süperalaşımlar genellikle yüksek sıcaklıkta, mukavemet ve korozyon direncinin birlikte gerekli olduğu yerlerde kullanılırlar. Bu uygulamaların pekçoğunun üretim aşamasında kaynak gerekli olduğundan, süper alaşımların kaynağı en sağlıklı şekilde yapılmalıdır. Bu araştırmada malzeme olarak seçilen süperalaşım, Fe-Ni esaslı Inconel 718 dir. Inconel 7 1 8 ile ilgili olarak oluşan hataların en önemlisi Niyobyumca zengin fazın tane şuurlarında sıvılaşmasıdır. Bu sıvı tane sının çekmelerine uyumsuzluğu sonucunda mikro çatlaklar oluşturur. Bu çalışmada, Inconel 7 18' e EB kaynağı uygulanmış ve kaynak yapılan numunelere, yaşlandırma ısıl işlemi uygulanarak değişik tane boyutları oluşturulduktan soma“Varestraint Testi”yapılmıştır. Çeşitli faktörlerin kaynağa olan etkileri, X-ışını mikroprob analizleri ve görüntü analizörü incelemeleri yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Superalloys are used at the high temperature area of the combustion of turbines and rockets. In the view of weldebilty, among the others Inconel serious and the other superalloys. Inconel 718 is the one which is the most suitable to use. The reason of this suitabilty of Inconel 718 comes from being a material with a slow reaction after welding process. In spite of the Heat Affected Zone (HAZ) of Inconel 718 is almost perfect, depending of welding methods, spesification of welding process and grain size of the material there exist microfissure after welding. According to the research works, it can be concluded that, one reason of the existance of the microfissure at the HAZ, is the grain size.