Akciğer kanserine karşı DNA aşısının geliştirilmesi ve fareler üzerinde tümöre karşı tedavi edici etkisinin belirlenmesi
Development of DNA vaccine against lung cancer and determination of therapeutic effects against tumor in mice
- Tez No: 955432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, akciğer kanserine karşı kullanılabilecek DNA aşı adaylarının elde edilmesi ve bu aşı adaylarının sinjenik tümör modeli oluşturulan C57BL/6 farelerinde tedavi edici etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: pVAX1'e sırasıyla GM-CSF, CTLA-4 ve Muc1VNTR nükleotid dizilerinin ardışık olarak E. coli JM109 hücrelerinde klonlanmasıyla üç farklı rekombinant DNA (pVAX1-GMCSF, pVAX1-CTLA4-GMCSF ve pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF) elde edilmiş ve doğrulama için koloni PCR ve dizi analizi kullanılmıştır. Elde edilen rekombinant DNA'lar CHO hücrelerine elektroporasyon yöntemiyle aktarılmış, GM-CSF proteini Western blotlama, CTLA-4 proteini ise gümüş boyama yöntemi ile tespit edilmiştir. LLC1 (Lewis lung carcinoma) hücre hattıyla tümör modeli oluşturulan C57BL/6 fareleri üzerinde dört grup (kontrol, pVAX1(sham), pVAX1-CTLA4-GMCSF ve pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF) aşı ile aşılama protokolü oluşturulmuş ve her gruba üç doz aşı uygulanmıştır. 30 gün boyunca tümör progresyonu izlenmiştir. Çalışma sonunda farelerden alınan doku örnekleri histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Diğer yandan, DNA aşılarının immünojenik etkilerini değerlendirmek amacıyla aynı aşı grupları ile in vivo bağışıklama deneyi gerçekleştirilmiş, aşılama sonrası özgül antikor yanıtı ELISA ile analiz edilmiştir. Çalışma sonunda farelerden alınan doku örnekleri histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Klonlama çalışmaları sonucunda elde edilen rekombinant DNA'lar (pVAX1-GMCSF, pVAX1-CTLA4-GMCSF ve pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF) elde edilmiştir. Diğer yandan, GM-CSF ve CTLA-4 proteinlerinin CHO hücreleri tarafından ifade edildiği belirlenmiştir. Tümör modeli oluşturulan farelerde pVAX1-CTLA4-GMCSF aşısının pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF aşısına kıyasla tümör büyümesini yavaşlattığı gözlenmiştir. Gruplarda yer alan farelerden alınan doku örnekleri ile gerçekleştirilen histopatolojik ve immünohistokimyasal analizlerin bu bulguları desteklediği görülmüştür. Diğer yandan, yapılan in vivo bağışıklama deneyinde farelerde pVAX1-CTLA4-GMCSF aşısına karşı spesifik CTLA-4 antikorunun geliştiği doğrulanmış, alınan doku örneklerinin histopatolojik ve immunohistokimyasal analizleri neticesinde normal histolojik görünüm gözlenmiştir. Sonuç: pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF aşısının farelerde tümör büyümesini önlemede etkili olmadığı, buna karşılık pVAX1-CTLA4-GMCSF aşısının tümör büyümesini anlamlı şekilde azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca, pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF aşısının Muc1VNTR'ye özgü antikor üretimini indüklemediği, pVAX1-CTLA4-GMCSF aşısının ise CTLA-4'e özgü antikor üretimini sağladığı görülmüştür. Aynı zamanda DNA aşılarının sağlıklı fareler üzerinde herhangi bir yan etki oluşturmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis aims to identify DNA vaccine candidates for use against lung cancer, and to evaluate their therapeutic effects in C57BL/6 mice with a syngeneic tumour model. Method: Three different recombinant DNAs (pVAX1-GMCSF, pVAX1-CTLA4-GMCSF and pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF) were obtained by cloning the GM-CSF, CTLA-4 and Muc1VNTR nucleotide sequences, respectively, into pVAX1 in E. coli JM109 cells. Colony PCR and sequence analysis were then used to confirm the results. These recombinant DNAs were then transferred to CHO cells via electroporation. GM-CSF protein was detected using Western blotting and CTLA-4 protein using silver staining. A vaccination protocol was established involving four groups of C57BL/6 mice (control, pVAX1 (sham), pVAX1-CTLA4-GMCSF and pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF), in which a tumour model was created using the LLC1 (Lewis lung carcinoma) cell line. Three doses of the vaccine were administered to each group. Tumour progression was monitored for 30 days. At the end of the study, tissue samples taken from the mice were evaluated histopathologically and immunohistochemically. To evaluate the immunogenic effects of the DNA vaccines, an in vivo immunisation experiment was performed with the same groups of vaccines, and the specific antibody response after vaccination was analysed using ELISA. At the end of the study, tissue samples taken from the mice were evaluated histopathologically and immunohistochemically. Findings: Cloning studies resulted in the production of recombinant DNAs (pVAX1-GMCSF, pVAX1-CTLA4-GMCSF and pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF). It was also determined that GM-CSF and CTLA-4 proteins were expressed by CHO cells. In mice with tumour models, it was observed that the pVAX1-CTLA4-GMCSF vaccine slowed tumour growth more effectively than the pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF vaccine. Histopathological and immunohistochemical analyses of tissue samples taken from the mice supported these findings. In the in vivo immunisation experiment, it was confirmed that specific CTLA-4 antibodies developed in response to the pVAX1-CTLA4-GMCSF vaccine, and normal histological appearance was observed in the tissue samples analysed. Results: It was determined that the pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF vaccine was ineffective in preventing tumour growth in mice, whereas the pVAX1-CTLA4-GMCSF vaccine significantly reduced tumour growth. Additionally, the pVAX1-Muc1VNTR-CTLA4-GMCSF vaccine was found to not induce Muc1VNTR-specific antibody production, whereas the pVAX1-CTLA4-GMCSF vaccine was found to induce CTLA-4-specific antibody production. Furthermore, it was determined that the DNA vaccines did not cause any adverse reactions in healthy mice.