2050'ye doğru dünya ekonomisi: Kapsayıcı gıda güvenliği modelleri üzerine bir değerlendirme
The world economy towards 2050: An evaluation of inclusive food security models
- Tez No: 955436
- Danışmanlar: PROF. DR. RENAN FUNDA BARBAROS ÖZAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Yeterli beslenme ve gıda güvenliği tüm insanların en temel yaşam hakkı olarak kabul edilmektedir. Dünya Gıda Zirvesi (1996)'da gıda güvenliğinin tanımı, tüm insanların her zaman aktif ve sağlıklı bir yaşam için beslenme ihtiyaçlarını ve gıda tercihlerini karşılayan yeterli, güvenli ve besleyici gıdaya fiziksel ve ekonomik imkanlarla erişebilmesi olarak yapılmıştır. Sanayi devrimi ile üretim ve tüketim faaliyetleri hızlı bir şekilde artmış, ancak bu artış zamanla iklim krizi, ormansızlaşma, okyanus asitlenmesi, arazi ve toprak kayıpları, kimyasal kirlilik gibi gezegensel sınırların aşılmasına neden olarak, ekosistem üzerinde büyük kayıplara yol açmıştır. Dolayısıyla küresel çapta yaşanılan eşitsizlikler ve çevresel yıkımların yarattığı baskı gıda güvenliğini özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayanlar için sürdürülemez bir boyuta taşımıştır. Bu tez çalışmasında iklim krizinin gıda güvenliği üzerindeki riskleri analiz edilmiştir. Bu bağlamda Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü(FAO) ve Küresel Atmosfer Araştırmaları için Emisyon Veritabanı (EDGAR) tarafından elde edilen verilerle panel veri analizi yapılmıştır. Analizde 2000-2020 yılları aralığında 21 yılı kapsayan 154 ülkeye ait panel veri seti kullanılmıştır. Tüm ülkeler ve gelir durumuna göre (Dünya Bankası tarafından) sınıflandırılan ülke gruplarından oluşan altı ayrı panel veri seti Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucu elde edilen bulgular iklim değişikliğinin gıda güvenliği üzerinde riskleri arttırdığı ve ülke gelir grupları için gelir azaldıkça gıda güvensizliğinin çok daha ciddi boyutlarda yükseldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Adequate nutrition and food security are considered the most fundamental right of all people to live. The definition of food security at the World Food Summit (1996) was made as the physical and economic access of all people to sufficient, safe and nutritious food that meets their nutritional needs and food preferences for an active and healthy life at all times. Production and consumption activities increased rapidly with the industrial revolution, but this increase caused great losses in the ecosystem by exceeding the planetary boundaries such as climate crisis, deforestation, ocean acidification, land and soil losses, and chemical pollution. Therefore, the pressure created by global inequalities and environmental destructions has brought food security to an unsustainable level, especially for those living in disadvantaged regions. In this thesis, the risks of the climate crisis on food security were analyzed. In this context, panel data analysis was conducted with data obtained from the World Bank, the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the Global Emissions Database for Atmospheric Research (EDGAR). The analysis used a panel dataset for 154 countries covering 21 years between 2000-2020. Six separate panel data sets consisting of all countries and country groups classified by income status (by the World Bank) were analyzed using the Generalized Method of Moments (GMM). The findings of the analysis show that climate change increases the risks to food security and that food insecurity increases more seriously as income decreases for country income groups.