Esnek kur sistemine geçiş sonrası ihracatın finansmanında Eximbank'ın rolü ve performans analizi
After the transition to a flexible exchange rate system Eximbank's role in export financing and performance analysis
- Tez No: 370380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER ERDİNÇ DİNÇSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezin konusu, "Esnek Kur Sistemine Geçiş Sonrası İhracatın Finansmanında Eximbank'ın Rolü ve Performans Analizi''dir. Tezin amacı esnek kur sistemine geçiş sonrasında Türk Eximbank'ın ihracatın finansmanında yeterince etkin olup olmadığının incelenmesidir. Çalışmamızın birinci bölümünde, Türkiye'nin ihracata yönelik sanayileşme süreci; başlangıcı olan 24 Ocak Kararları ve sonrasında süre gelen ekonomik değişimlerin günümüze kadar yarattığı yapısal değişiklikler incelenmiştir. 24 Ocak Kararlarından, esnek kur sistemine geçişe değin geçen süre içerisinde, Türkiye'nin içinde bulunduğu değişim süreci sadece ekonomik değil sosyal, kültürel, yapısal olarak da incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'nin ihracat performansı IMD ve TUİK verileri ile incelenmiştir. Türkiye'nin rekabet analizi karşılaştırılmasında Dünya ticareti içindeki konumu belirlenmiş ve rekabet düzeyinin analizi belli kriterler altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin ihracatını geliştirmek ve Türk ihracatçılarını finanse etmek amacıyla kurulmuş Türk İhracat Kredi Bankasının kuruluşu, organizasyon yapısı, işleyişi, ihracatçıya sağladığı kredi çeşitleri, kredi çeşitlerinin işlevleri, Türk Eximbank'ının finans kaynakları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Türk Eximbank'ın Türk ihracatçısını ticari ve politik risklere karşı korumak amacıyla geliştirdiği kredi sigortası ayrıntılı olarak incelenmiştir. Öncelikle sigortanın kapsadığı risklerden bahsedilmiş ardından İhracat Kredi Sigortası'nın başlangıcından bitişine kadar geçen tüm süreç ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Riske uğranması halinde sigortanın devreye girme sürecinden de bahsedilmiştir. İhracat Kredi Sigortasının Türk İhracatçıları içinde yaygınlığı ve bilinilirliği grafikle incelenmiş olup, Eximbank kredileri ile Eximbank sigortasının kullanım miktarları karşılaştırılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümler için birebir Eximbank ile görüşülüp en doğru kaynaklara ulaşılabilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde de ihracatın finansmanında Eximbank'ın performansı incelenmiştir. Eximbank'ın bilançosu, Denetim Raporları (2001-2013) bu bölümün en çok kullanılan kaynakları olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in Trakya University Institute of Social Sciences Master's thesis. The subject of the thesis is "After the transition to a flexible exchange rate system Eximbank's role in export financing and performance analysis''. The aim of the thesis following the transition to a flexible exchange rate system in the Turkish Eximbank's export financing is to investigate whether or not active enough. The aim of the thesis is examined after the transition to a flexible exchange rate system, the Turkish Eximbank's export financing whether or not active enough. In the first part of our study, Turkey's export-oriented industrialization process; January 24th Decisions and after that time until today, the economic changes resulting structural changes were investigated. Decision of January 24, during the period until the transition to a flexible exchange rate system, the process of change in Turkey is examined not only economical but also social, cultural, structural. In the second part, Turkey's export performance was examined by IMD and TUIK Data. Turkey's competitive position in world trade in the comparison analysis determined and the analysis of the level of competition has been analyzed under certain criteria. In the third part, Turkey's exports to develop and Turkish exporters to finance the established Turkish Export Credit Bank of the organization, organizational structure, functioning, exporters provided to the types of loans, loan types functions, Turk Eximbank's financial resources were examined in detail. In the fourth part of the Turkish exporters of Turk Eximbank developed to protect against commercial and political risks of the credit insurance were examined in detail. First mentioned risks covered by insurance, then the Export Credit Insurance from start to finish the whole process is described in detail. In the case of insurance risk incurred from the process are mentioned in the introduction. Export Credit Insurance in the prevalence and recognition to the Turkish Exporters' charts were analyzed, Eximbank loan amounts were compared with the use of Eximbank insurance. For the third and fourth sections discussed with exactly the right resources have been reached Eximbank. In the last chapter of our study Eximbank's performance was examined in export financing. Eximbank's balance sheet, the Audit Reports (2001-2013) of this section has been the most widely used sources.