Tarihi Konya çeşmelerinde taslıklar
Bowls in historical Konya fountains
  1. Tez No: 955441
  2. Yazar: BEYZA NUR ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Su mimarisinin en önemli unsurlarından biri olan çeşmeler insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. Tarihin her döneminde su, insanoğlunun yaşamı için daima önemli bir yere sahip olmuştur. Konya'da bulunan çeşmeler, Selçuklu Dönemi sonrasında Osmanlı döneminde yaygın bir şekilde inşa edilmiştir. Bu nedenle çalışma Osmanlı'nın ve Cumhuriyetin farklı dönemlerinde yapılmış olan çeşme taslık örneklerini kapsamaktadır. Bu çalışma, farklı dönemlerde inşa edilmiş Konya merkez ilçelerindeki çeşme taslıklarını ele almaktadır. Giriş bölümünde“Konunun Tanımı, Önemi ve Sınırları”,“Metot ve Düzen”,“Konu ile İlgili Yayın ve Araştırmalar”ve“Türk Mimarisinde Su Yapıları”başlığı ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde ise Konya'nın Coğrafi Konumu ve Tarihçesi ile ilgili alt başlıklara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü,“Tarihi Konya Çeşmelerinde Taslıklar”başlığını Çeşme taslıkları katalog içerisinde en eskiden günümüze kronolojik olarak sıralanmıştır. Çeşmelerin yeri, yapım tarihi, yaptıranı, kitabesi, bugünkü durumu, genel tanımı ve taslık özelliklerinin tanımı yapılmış olup fotoğraf ve çizimler ile detaylandırılmıştır. Üçüncü bölüm“Değerlendirme ve Karşılaştırma”bölümüdür. Bu bölümde“Tipoloji”başlığı altında çeşmeler taslık formlarına göre ayrılmıştır. Anadolu ve İstanbul'daki örneklerle karşılaştırması yapılmıştır.“Derinlik”başlığı altında incelenen yetmiş altı taslığın derinlik ölçüleri verilmiştir.“Boyutları”başlığı altında ise incelenen taslıkların en ve yükseklikleri verilmiştir. Son olarak“Süsleme”başlığı altında çeşme taslıklarında görülen süslemeler ve benzer örnekleri ile karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir. Son bölüm olan“Sonuç”bölümünde elde edilen veriler ortaya konularak çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements of water architecture, fountains hold a significant place in human life. Throughout history, water has always been crucial for human existence. The fountains located in Konya were widely constructed during the Ottoman period following the Seljuk Era. Therefore, this study encompasses examples of fountain entablatures built during different periods of the Ottoman Empire and the Republic. This study examines fountain entablatures in the central districts of Konya, constructed in various periods. In the introduction, information is provided under the headings“Definition, Importance, and Scope of the Topic,”“Methodology and Arrangement,”“Related Publications and Research,”and“Water Structures in Turkish Architecture.”The first chapter includes subheadings regarding Konya's geographical location and history. The second chapter, titled“Entablatures in Historical Fountains of Konya,”presents a catalog of fountain entablatures arranged chronologically from the oldest to the most recent. The location, construction date, patron, inscription, current condition, general description, and specific characteristics of the entablatures are defined and elaborated upon with photographs and drawings. The third chapter is the“Evaluation and Comparison”section. Under the heading“Typology,”the fountain entablatures are categorized according to their forms and compared with examples from Anatolia and Istanbul. Under the heading“Depth,”the depth measurements of seventy-six examined entablatures are provided. The“Dimensions”heading presents the widths and heights of the entablatures studied. Finally, under the heading“Decoration,”the ornamentations observed on the fountain entablatures are evaluated through comparison with similar examples. The final chapter,“Conclusion,”presents the findings and completes the study.