The impact of combined teacher and peer feedback on the writing self-efficacy of tertiary-level EFL students
Birleşik öğretmen ve akran geri bildiriminin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen üniversite öğrencilerinin yazma öz-yeterliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 955442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye, İstanbul'daki özel bir üniversitenin hazırlık programında öğrenim gören üniversite düzeyindeki EFL öğrencilerinin yazma öz yeterlilikleri üzerinde öğretmen ve akran geri bildiriminin birleşiminin etkisini araştırmaktır. Çalışmada, öğretmen geri bildirimi etkinliklerinin akran geri bildirimiyle birlikte uygulanmasından sonra öğrencilerin öz yeterliliklerindeki değişiklikleri karşılaştırmak için her ikisi de 24 öğrenciden oluşan bir deney grubu ve bir kontrol grubu kullanılmıştır. Nicel ve nitel veriler, öncesi ve sonrası yazma öz yeterlilik ölçekleri, yazma sınavları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, yazma etkinlikleri sırasında birleşik geri bildirimin uygulanmasının deney grubu öğrencilerinin yazma öz yeterlilikleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, kontrol grubu sonuçlarındaki artışla karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yazma sınavı puanları gösterdi ki deney grubunun yazma performansında müdahale öncesi kendi puanlarıyla ve kontrol grubunun yazma performansındaki değişiklik ile karşılaştırıldığında önemli bir artış var. Görüşme analizleri, öğrencilerin hem öğretmenlerinden hem de akranlarından benzer geri bildirimler almanın önerileri doğruladığını ve özgüvenlerini artırdığını gösterdi. Akran geri bildirimi öz farkındalığı artırırken ve destekleyici hissettirirken, öğretmen geri bildirimine doğruluk ve derinlik açısından daha fazla güvenildiği ortaya çıktı. Birleştirilmiş geri bildirimin, yazma öz yeterliliğini ve revizyon stratejilerini geliştirdiği ve akranlardan gelen duygusal desteğin kaygıyı azalttığı saptandı. Öğrencilerin deneyimledikleri zorluklar arasında çelişkili geri bildirimler ve belirsiz yorumlar vardı. Öğrenciler, geri bildirim sürecini iyileştirmek için kontrol listeleri ve daha net yönergeler kullanılmasını önerdiler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the impact of the combination of teacher and peer feedback on the writing self-efficacy of university level EFL students who studied in the preparatory program of a private university in İstanbul, Türkiye. The study made use of an experimental group and a control group, both consisting of 24 students, in order to compare the changes in students' self-efficacy after the implementation of peer feedback activities in the experimental group along with teacher feedback. Quantitative and qualitative data were collected through pre-and post- writing self-efficacy scales, writing exams and semi-structured interviews. The study's findings showed that the implementation of combined feedback during the writing activities had a statistically significant positive effect on the experimental group students' writing self-efficacy. However, there wasn't a significant difference when compared to the increase in the control group results. The writing scores demonstrated that there was a significant increase in the experimental group's writing performance when compared to their pre-intervention scores as well as the change in the control group's writing performance. Interview analysis showed that students felt receiving similar feedback from both teachers and peers validated suggestions and boosted confidence. Peer feedback increased self-awareness and felt supportive, while teacher feedback was trusted more for accuracy and depth. Combined feedback enhanced writing self-efficacy and revision strategies while emotional support from peers reduced anxiety. Challenges included conflicting feedback and unclear comments. Students recommended using checklists and clearer guidelines to improve the feedback process.