Non-spesifik boyun ağrısı olan motorcularda boyun germe egzersizleri ile birlikte uygulanan servikal kayropraktik uygulamanın boyun ağrısına olan etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of cervical chiropractic application combined with neck stretching exercises on neck pain in motorcyclists with non-specific neck pain: A randomized controlled trial
- Tez No: 955452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmaya, yaşları 18 ile 50 arasında değişen, günlük olarak en az iki saat kasklı motosiklet kullanan ve boyun ağrısı şikâyeti bulunan bireyler dâhil edilmiştir. Katılımcıların seçiminde boyun ağrısının şiddeti ve ağrının günlük yaşam aktivitelerine olan olumsuz etkileri göz önünde bulundurulmuştur. Araştırma, randomize kontrollü çalışma modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Toplam 60 katılımcı, web tabanlı randomizasyon yazılımıyla eşit şekilde rastgele iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba yalnızca boyun germe egzersizleri uygulanırken, ikinci gruba hem boyun germe egzersizleri hem de servikal kayropraktik tedavi uygulanmıştır. Her iki grupta da boyun germe egzersizleri haftada üç gün olacak şekilde üç hafta boyunca gerçekleştirilmiştir. Egzersiz programı, üst trapez kası, skalen kas grubu ve levator skapula kasına yönelik germe hareketlerinden oluşmuştur ve her hareket 3 set halinde 5 tekrar ile yapılmıştır. İkinci gruptaki katılımcılar, bu egzersizlere ek olarak haftada bir kez servikal bölgeye yönelik kayropraktik uygulama almıştır. Araştırmada, boyun ağrısının şiddeti Visual Analog Skala (VAS) ile, günlük yaşam aktivitelerine etkisi ise Neck Disability Index (NDI) kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi süresince düzenli aralıklarla gerçekleştirilmiştir. Üç haftalık uygulama sonunda elde edilen bulgular, her iki grubun VAS ve NDI değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler olduğunu ortaya koymuştur. Ancak kayropraktik uygulama ile birlikte egzersiz uygulanan grubun sonuçları, yalnızca egzersiz uygulanan gruba kıyasla istatistiksel açıdan daha üstün bulunmuştur. Sonuç olarak, boyun ağrısını azaltmada germe egzersizleri ve kayropraktik uygulamaların her ikisi de etkili yöntemlerdir; ancak bu iki yöntemin kombine olarak uygulanmasının ağrının azaltılmasında daha üstün bir etkinlik sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Participants included in this study were aged between 18 and 50 years, reported wearing motorcycle helmets for at least two hours daily, and had complaints of neck pain. Participants were selected based on the severity of their neck pain and its negative impact on daily life activities. The study was designed as a randomized controlled trial. A total of 60 participants were randomly and equally divided into two groups using web-based randomization software. The first group received only neck stretching exercises, while the second group received both neck stretching exercises and cervical chiropractic treatment. Both groups performed neck stretching exercises three times a week over a period of three weeks. The exercise program included stretching movements targeting the upper trapezius muscle, scalene muscle group, and levator scapula muscle, with each exercise performed in 3 sets of 5 repetitions. Additionally, the second group received cervical chiropractic treatment once per week. The severity of neck pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), and its impact on daily living activities was evaluated using the Neck Disability Index (NDI). These assessments were conducted prior to and throughout the treatment period at regular intervals. At the end of the three-week intervention period, statistically significant improvements were observed in VAS and NDI scores for both groups. However, the group that received chiropractic treatment in addition to stretching exercises demonstrated statistically superior results compared to the group that only performed stretching exercises. In conclusion, while both stretching exercises and chiropractic treatments are effective in reducing neck pain, the combination of both methods was found to be more effective in alleviating neck pain.