İşletmelerde kriz yönetimi ve marka itibarı yönetimi
Crisis managament and brand reputation management in businesses
- Tez No: 955451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, işletmelerde kriz yönetimi ile marka itibarı yönetimi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Krizlerin işletmelere olan etkileri; finansal, operasyonel ve itibari boyutlarıyla ele alınmış, bu etkilerin yönetilmesi için kullanılabilecek stratejiler analiz edilmiştir. Tez kapsamında, kriz zamanlarında etkili iletişim, hızlı tepki, liderlik, etik sorumluluk ve şeffaflık gibi unsurların marka itibarı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, başarılı kriz yönetiminin işletmenin algılanan güvenilirliğini nasıl şekillendirdiği ve kriz sonrası itibarın nasıl yeniden inşa edildiğine dair katkıları ortaya konulmuştur. Nitelikli literatür taraması ve vaka analizleriyle desteklenen bu çalışma, işletmelere hem teorik hem de uygulamalı açıdan rehberlik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between crisis management and brand reputation management in businesses. The impacts of crises on businesses are addressed in terms of financial, operational, and reputational dimensions, and the strategies that can be implemented to manage these effects are analyzed. Within the scope of the study, the effects of elements such as effective communication, rapid response, leadership, ethical responsibility, and transparency on brand reputation during crises are evaluated. The thesis also reveals how successful crisis management shapes perceived brand reliability and contributes to the process of rebuilding brand reputation after a crisis. Supported by a comprehensive literature review and case studies, this research aims to serve as a guide for businesses both theoretically and practically.