Tekstil dışı malzemelerle tasarlanan giysilerde tasarım değerinin tüketici görüşleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of design value in clothing designed with non-textile materials from the perspective of consumer opinions
- Tez No: 955458
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Moda tasarımında sürdürülebilirlik ve yenilikçilik arayışları, deneysel yaklaşımların da artmasıyla birlikte tekstil dışı malzeme kullanımını teşvik etmiştir. Bu araştırmanın amacı, giysi tasarımında kullanılan tekstil dışı malzemelere ilişkin tüketici görüşlerini; sembolik değer, fonksiyonel değer ve malzeme ile yapım tekniği boyutları kapsamında incelemektir. Çalışmada tekstil dışı malzemeler; deri, işlenmiş doğal, işlenmemiş doğal ve petrol türevi olmak üzere dört ana kategori altında sınıflandırılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen toplam dört adet giysi tasarımı, Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü'nün yıllık açılış galasında davetliler tarafından giyilen giysiler arasından seçilmiştir. Seçilen giysi tasarımları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve meslek açısından çeşitlilik gösteren, moda bilinci yüksek 40 tüketici tarafından yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla değerlendirilmiştir. Tüketiciler, bu giysi tasarımlarına yönelik görüşlerini sembolik değer, fonksiyonel değer ve malzeme-yapım tekniği olmak üzere üç boyutta ifade etmiştir. Araştırma bulgularına göre, sembolik değer boyutunda yapılan değerlendirmeler, diğer iki boyuta kıyasla daha yüksek düzeyde olumlu yönde gerçekleşmiştir. Meslek gruplarına göre yapılan analizlerde,“çalışmıyor”grubundaki tüketicilerin sembolik değer açısından diğer gruplara kıyasla daha yüksek değerlendirme eğiliminde olduğu gözlemlenmiştir. Fonksiyonel değer boyutunda bazı giysilerin genel olarak daha düşük düzeyde değerlendirildiği, malzeme ve yapım tekniği açısından ise çalışmada yer alan 4. giysi tasarımı tüketiciler tarafından daha olumlu değerlendirildiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, tüketicilerin tekstil dışı malzemeleri özellikle sembolik değer ve malzeme-yapım tekniği açısından olumlu değerlendirme eğiliminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The pursuit of sustainability and innovation in fashion design, coupled with an increase in experimental approaches, has encouraged the use of non-textile materials. The aim of this study is to examine consumer opinions on non-textile materials used in clothing design within the dimensions of symbolic value, functional value, and material and manufacturing technique. In the study, non-textile materials are classified into four main categories: leather, processed natural, unprocessed natural, and petroleum-derived. The four clothing designs examined in the study were selected from among the garments worn by guests at the annual opening gala of the Metropolitan Museum of Art's Costume Institute. The selected clothing designs were evaluated by 40 consumers with a high fashion awareness, representing diversity in terms of age, gender, education level, and occupation, through a structured interview form. Consumers expressed their opinions on these clothing designs in three dimensions: symbolic value, functional value, and material-construction technique. According to the research findings, evaluations in the symbolic value dimension were more positively rated than the other two dimensions. In analyses conducted according to occupational groups, it was observed that consumers in the 'not working' group tended to evaluate symbolic value higher than other groups. In terms of functional value, some garments were generally evaluated at a lower level, while the fourth garment design included in the study was evaluated more positively by consumers in terms of material and manufacturing technique. The results obtained show that consumers tend to evaluate non-textile materials positively, especially in terms of symbolic value and material-manufacturing technique.