Herman Melville'in Katip Bartleby adlı uzun öyküsünü sahneleme çalışması
Staging Herman Melville's long story Bartleby, the Scrivener
- Tez No: 955465
- Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Herman Melville'in, 1853 yılında kaleme aldığı, Kâtip Bartleby adlı öyküsünün tek kişilik bir performans olarak sahnelenmesi, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Ancak salt bir oyun sahnelemekten ziyade; düşük bütçe, kısıtlı imkân ve sadece bir oyuncuyla aksiyon ve diyalog çeşitliliğini yaratmak, çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Çalışmada tiyatronun ve anlatının geleneksel dili kullanıldığı gibi, çağdaş seyircinin yaklaşık 170 yıl önce yazılan klasikleşmiş bir öyküyle bağ kurabilmesi adına yeni anlatım biçimleri de araştırılmıştır. Ulaşılabilir ve ekonomik teknolojinin farklı biçimlerde kullanılmasıyla insan kaynağı ve bütçe konusundaki dezavantajlar bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca seçilen öyküdeki sıra dışı atmosfer de anlatım biçimini bozarak çeşitlendirmeye olanak sağlamıştır. Oyunlaştırma ve sahneleme olmak üzere iki aşamada gerçekleşen uygulamanın düşünsel temellerini Modernizm/Postmodernizm ve Apollon/Dionysos kavramları oluşturmaktadır. Bulgular Bölümünde, Herman Melville'in Kâtip Bartleby adlı öyküsüyle ilgili bilgilere yer verildikten sonra söz konusu kavramlarla ilgili teorik incelemeler yapılmıştır. Ardından uygulama aşamasına geçilerek, teorik bulgular rehberliğinde öykü uyarlanmış ve prova süreci yürütülmüştür
Özet (Çeviri)
This study examines the staging of Herman Melville's 1853 novella“Bartleby, the Scrivener.”Rather than merely mounting a play, the project's starting point is to create varied action and dialogue with minimal budget, scant resources, and a single performer. While employing the traditional languages of theatre and narrative, new modes of storytelling are also explored so that a contemporary audience can connect with a classic text written some 170 years ago. By creatively deploying affordable, readily available technologies, the disadvantages of limited personnel and funding are overcome. The story's extraordinary atmosphere further allows the conventional narrative form to be disrupted and diversified. The intellectual foundations of this two phase application gamification followed by staging are grounded in the concepts of Modernism/Postmodernism and the Apollonian/Dionysian dichotomy. In the Findings section, after presenting background on Melville's“Bartleby, the Scrivener,”these theoretical concepts are examined in detail. The study then moves to the practical phase, in which the narrative is adapted and rehearsed under the guidance of these theoretical insights.