Yapay zekâ ve vergi uygulamalarında kullanımı
Artificial intelligence and its use in tax applications
- Tez No: 955464
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL FULYA ORKUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Gelişen dünyada yapay zekanın vergilendirme dahil çeşitli alanlarda kullanılmasıyla birlikte önemi gittikçe artmıştır. İnsan davranışlarını taklit eden ve onlar gibi çalışabilen zeki makinelerin üretilmesini konu alan yapay zeka , konuşma, tanıma, öğrenme, planlama ve problem çözüme gibi fonksiyonları ile ön plana çıkmaktadır (Yereli ve Orkunoğlu, 2020). Bu gibi unsurlar göz önüne alındığında yapay zeka, insan hayatını kolaylaştırarak profesyonel ve günlük hayatın bir parçası olmuş ve vergilendirme alanında da yer edinmiştir. Yapay zeka, bilgi ve belge verilerini esas alarak vergilendirme süreçlerinde yer alabilmektedir. Çalışmada yapay zekanın, vergi uygulamalarında ne şekilde rol oynadığı açıklanmıştır. Çeşitli ülke uygulamaları ortaya konularak Türkiye karşılaştırması verilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the developing world, the use of artificial intelligence in various fields, including taxation, has been gaining increasing importance. Artificial intelligence, which focuses on the creation of intelligent machines that can imitate human behavior and operate like humans, stands out with functions such as speech, recognition, learning, planning, and problem-solving (Yereli & Orkunoğlu, 2020). Considering such factors, artificial intelligence has become a part of both professional and daily life by facilitating human life, and it has also established a place in the field of taxation. Based on information and document data, artificial intelligence can take part in taxation processes. This study explains the role of artificial intelligence in tax practices. Various country practices are presented, followed by a comparison with Türkiye, and recommendations are provided.