Ortak üretim faaliyetlerine katılmanın sığınmacı ve yerli kadınların psikolojik iyi oluşlarına, entegrasyona ilişkin tutumlarına etkileri
The effects of participation in co-production activities on the psychological well-being and integration attitudes of refugee and native women
- Tez No: 955468
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı daha önce ortak üretim faaliyetlerine katılmış yerli ve sığınmacı kadınların iyi oluşlarını incelemek, bu faaliyetlere katılmanın psikolojik durumlarına ve entegrasyona ilişkin tutumlarına olan etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada, çeşitli kooperatiflerde ve derneklerde ortak üretim faaliyetlerine katılmış 13'ü Suriye'den gelen geçici sığınmacı ve 10'u yerli olmak üzere toplam 23 kadın ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu mülakatlarda kadınların katıldığı ortak üretim faaliyetlerinin niteliği, bu faaliyetlerin öznel yaşantılarına ve entegrasyon süreçlerine katkıları sorgulanmıştır. Mülakatlar her bir katılımcıyla tek tek gerçekleştirilmiş ve 30-60 dakika arasında sürmüştür. Elde edilen bu mülakatların deşifreleri (refleksif) bilgisayar destekli nitel veri analizi yazılımlarından MAXQDA programı aracılığıyla tematik analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre ortak üretim faaliyetlerinin katılımcıların yaşamlarında önemli bir yeri olduğu gösterilmiş, bu faaliyetlerin gruplararası temasta önyargıların azalması ve arkadaşlıkların kurulması gibi olumlu çıktılarla ilişkili olduğu fakat gruplararası ayrımların farklı şekillerde yeniden belirdiği gözlemlenmiş; her iki grupta da psikolojik güçlenme kazanımlarının edinildiği fakat toplumsal cinsiyete içkin görevlerin bir sorumluluk artışına neden olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the well-being of local and refugee women who have participated in collective production activities and to explore the impact of such participation on their psychological states and attitudes toward integration. The research involved semi-structured interviews with a total of 23 women—13 temporary refugees from Syria and 10 local residents—who had taken part in collective production initiatives through various cooperatives and associations. These interviews investigated the nature of the women's participation in collective production, as well as the perceived contributions of these activities to their personal experiences and integration processes. Each interview was conducted individually and lasted between 30 to 60 minutes. The transcriptions of the interviews were analyzed using thematic analysis through the computer-assisted qualitative data analysis software MAXQDA, following a reflexive approach. According to the analysis results, it was found that co-production activities hold a significant place in the participants' lives. These activities were associated with positive outcomes such as prejudice reduciton through intergroup contact and the formation of friendships. However, it was also observed that intergroup distinctions re-emerged in different forms. Both groups experienced gains in psychological empowerment, yet it was determined that gendered roles led to an increase in responsibilities.