Polipirol katkılı polivinil alkol nanolif üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of polypyrrole added polyvinyl alcohol nanofiber
- Tez No: 955469
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, elektro çekim yöntemi ile Polivinil alkol (PVA) nanoliflerine yönelik optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilecek ve yeterli homojenite ve çap dağılıma sahip nanolifler ile seçilmiş iletken polimerler varlığında in situ polimerizasyon ve dip coating yöntemlerine göre iletken polimerik kompozit yüzey üretimi gerçekleştirilecektir. Üretilecek iletken polimerik kompozit nanolif yüzeylerin spektroskopik (FTIR-ATR), morfolojik (SEM) ve termal (TGA) karakterizasyonları gerçekleştirilecek; elektriksel iletkenlik davranışları analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimization studies for Polyvinyl alcohol (PVA) nanofibers will be carried out by electrospinning method and conductive polymeric composite surface production will be carried out according to in situ polymerization and dip coating methods in the presence of selected conductive polymers with nanofibers with sufficient homogeneity and diameter distribution. Spectroscopic (FTIR-ATR), morphological (SEM) and thermal (TGA) characterizations of the conductive polymeric composite nanofiber surfaces to be produced will be performed; electrical conductivity behavior will be analyzed.