Kadınlarda reformer pilatese ek olarak uygulanan core antrenmanın bazı motorik becerilerin ve vücut kompozisyonun üzerine etkisi
Effect of core training applied in addition to reformer pilates on certain motor skills and body composition in women
  1. Tez No: 955497
  2. Yazar: BURAK ATEŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ABDURRAHMAN BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, 30–40 yaş arası kadınlarda Reformer pilatese ek olarak uygulatılan core egzersizlerinin (RP+CE) bazı motor becerilerin ve vücut kompozisyonu üzerine etkileri incelemesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan kadınlar RP grubu, (yaş 34.60±3.31 yıl, boy uzunluğu 162.90±8.70 cm, vücut ağırlığı 59.50±11.01 kg ve vücut yağ oranı %16.27±2.12). RP+CE, grubu, (yaş ortalaması 34.50±2.80 yıl, boy uzunluğu 167.20±6.29 cm, vücut ağırlığı 65.18 ± 11.38 kg ve vücut yağ oranı %16.27±4.19) ve Kontrol grubu (yaş ortalaması 32.10±2.56 yıl, boy uzunluğu 163.50±7.74 cm, vücut ağırlığı 60.47±10.37 kg ve vücut yağ oranı %16.30±2.70) toplamda 3 gruba randomozie bir şekilde dağıtılmıştır. Katılımcılardan kuvvet, güç, esneklik ve yağ ölçümü testleri yapılmıştır. Sonrasında 8 hafta boyunca haftada iki gün egzersiz müdalesi yapılmıştır. İstatistiksel analiz olarak IBM SPSS Statistics 27.1 programı kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda, reformer, reformer+core ve kontrol gruplarının son test değerleri arasındaki farkları değerlendirmek amacıyla tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. RP+CE grubunda sağ-sol el kavrama kuvveti, şınav, otur uzan, mekik, plank ve dikey sıçrama testlerinde anlamlı gelişmeler (p0,05) anlamlı bir gelişim gözlenmemiştir RP grubunda sağ ve sol el kavrama, mekik ve plank testlerinde anlamlı gelişmeler (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of additional core exercises (RP+CE) combined with reformer Pilates on certain motor skills and body composition in women aged 30–40 years. The participants were randomly assigned to three groups: the RP group (mean age: 34.60 ± 3.31 years; height: 162.90 ± 8.70 cm; body weight: 59.50 ± 11.01 kg; body fat percentage: 16.27 ± 2.12), the RP+CE group (mean age: 34.50 ± 2.80 years; height: 167.20 ± 6.29 cm; body weight: 65.18 ± 11.38 kg; body fat percentage: 16.27 ± 4.19), and the control group (mean age: 32.10 ± 2.56 years; height: 163.50 ± 7.74 cm; body weight: 60.47 ± 10.37 kg; body fat percentage: 16.30 ± 2.70). Participants underwent strength, power, flexibility, and fat measurement tests. An 8 week intervention was applied, consisting of two exercise sessions per week. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics version 27.1. To compare post-test differences between groups (reformer, reformer+core, and control), one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) was employed. Significant improvements (p0.05). In the RP group, significant improvements (p0.05).