Basınç yaralarının iyileşmesinde lokal propolis uygulamasının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of local propolis application on the healing of pressure ulcers
  1. Tez No: 955507
  2. Yazar: ÇİĞDEM KURALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, basınç yaralarının iyileşmesinde lokal propolis uygulamasının etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, Ordu il merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım ve Yoğun Bakım servislerinde yatarak tedavi gören hastalar oluşturmuştur. Örneklem, G*Power analizi ile belirlenmiş ve her grupta 31 hasta olmak üzere toplam 62 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar basit randomizasyon yöntemiyle propolis ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Propolis grubuna, %30 saf Anadolu propolisi içeren sprey formundaki ürün, yara bölgesine 21 gün boyunca günde bir kez uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise hastane protokolü doğrultusunda standart yara bakımı uygulanmıştır. Yara iyileşmesi; yara yüzey alanı, eksüda miktarı, doku tipi, yara evresi, Basınç Ülseri İyileşme Değerlendirme Ölçeği (PUSH: Pressure Ulcer Scale for Healing) toplam skoru ve ağrı düzeyleri Görsel Analog Skala (VAS: Visual Analog Scale) veya Yüz Ağrı Skalası (YAS) gibi değişkenlerle değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde; normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov testi ile test edilmiştir. Grup içi zamanla değişimler Friedman ve Wilcoxon testleri ile; grup karşılaştırmaları ise Mann-Whitney U ve t-testi ile yapılmıştır. Kategorik değişkenler Ki-kare veya Fisher testleri ile, çoklu doğrusal regresyon analizi ise PUSH değişim puanını etkileyen faktörleri belirlemek için kullanılmıştır. Ek olarak Cohen's d ve etki büyüklüğü (r) hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental research to evaluate the effect of local propolis application on the healing of pressure ulcers. Patients who were receiving inpatient care in the Palliative Care and Intensive Care Units of the Ministry of Health Ordu University Training and Research Hospital, located in the central district of Ordu, constituted the study population. The sample size was determined using G*Power analysis, and a total of 62 patients, with 31 in each group, were included in the study. Patients were randomly assigned to either the propolis group or the control group using a simple randomization method. In the propolis group, a spray formulation containing 30% pure Anatolian propolis was applied once daily to the wound area for 21 days. The control group received standard wound care in accordance with the hospital protocol. Wound healing was evaluated using variables such as wound surface area, exudate amount, tissue type, wound stage, total Pressure Ulcer Scale for Healing (PUSH) score, and pain levels (VAS: Visual Analog Scale or FPS: Faces Pain Scale). For data analysis, the Kolmogorov-Smirnov test was used to assess the normality assumption. Within-group changes over time were analyzed using the Friedman and Wilcoxon tests; between-group comparisons were made using the Mann-Whitney U test and t-test. Categorical variables were analyzed with the Chi-square or Fisher's exact tests, and multiple linear regression analysis was used to determine the factors affecting PUSH score change. Additionally, effect size values were calculated using Cohen's d and the r coefficient.