Tıp fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin elektrokardiyogram (EKG) bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of electrocardiogram (ECG) knowledge levels of medical faculty 6th grade students
- Tez No: 955508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızda, tıp fakültesi 6. Sınıf öğrencilerinin acil servis rotasyonunda gerek aldıkları EKG eğitiminin gerekse hasta EKG'lerini değerlendirirken yaptıkları pratiklerin EKG yorumlamalarına olan katkısı değerlendirildi. Materyal ve Metot: Çalışma, Mustafa Kemal Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda acil servis stajı yapan 6. sınıf intörn hekimlerinin EKG sınav sonuçlarıyla yapılmıştır. Öğrencilere staj başında ve sonunda 15 soruluk EKG sınavı uygulanmış, sonuçlar eğitimin etkisini değerlendirmek amacıyla istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, yaş, cinsiyet, kardiyoloji staj ve ideallerindeki uzmanlık dalı bilgileri de incelenmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 24,51 ± 0,90 olup, yaş ile test başarıları arasında negatif bir ilişki bulunmuştur (r=–0,216; p=0,005). Katılımcıların %52,4'ü erkek olup, cinsiyet açısından EKG yorumlama başarısı arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,208). Branş tercihlerine göre test puanları arasında da anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,373). Katılımcıların %5'i kardiyoloji stajından başarısız olmuş; bu grupta ön test ve son test arasında anlamlı bir artış görülmezken (p=0,301), stajı geçenlerde son test puanlarında anlamlı artış kaydedilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the contribution of EKG education and practical experience in assessing patient EKGs during the emergency rotation to the EKG interpretation skills of 6th-year medical students. Materials and Methods: The study was conducted using the EKG exam results of 6th-year interns performing their emergency rotation at the Department of Emergency Medicine, Mustafa Kemal University. A 15-item EKG exam was administered to the students at the beginning and end of their rotation. The results were statistically analyzed to evaluate the impact of the training. Additionally, age, gender, marital status, and rotation information were also assessed. Results: The mean age of the participants was 24.51 ± 0.90, and a negative correlation was found between age and test performance (r=–0.216; p=0.005). Of the participants, 52.4% were male, and no significant difference in ECG interpretation performance was observed between genders (p=0.208). Similarly, no significant difference was found in test scores according to specialty preferences (p=0.373). Five percent of the participants had previously failed the cardiology rotation; in this group, there was no significant improvement between the pre-test and post-test scores (p=0.301), whereas those who passed the rotation showed a significant increase in post-test scores (p0.05).