Bulanık ve sezgisel bulanık küme tabanlı problem çözme ve bazı uygulamaları
Fuzzy and intuitionistic fuzzy set based problem solving and some applications
- Tez No: 955515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında, bulanık mantık tabanlı iki farklı bulanık uygulamanın akıllı sistem tasarımı ve analizi gerçekleştirilmiştir. Birinci ugulamada, çok yollu veya dönel kavşaklardaki trafik akışını optimize etmek için yenilikçi bir trafik kontrol sistemi geliştirilmiştir. Sistem, gerçek zamanlı verileri (araç yoğunluğu, yaya hareketleri ve acil durum araç varlığı) analiz ederek dinamik sinyalizasyon kararları üretmektedir. Bulanık mantık algoritmaları, trafiğin karmaşık ve belirsiz doğasını etkin şekilde modelleyerek kontrol stratejilerini belirlemektedir. İkinci uygulama, sera ortamlarındaki bitki hastalıklarının erken teşhisi için bir karar destek sistemi tasarlanmıştır. Sistem, görüntü işleme teknikleri ve bulanık mantık kurallarını birleştirerek bitki yapraklarındaki anormallikleri tespit etmekte ve uygun müdahale önerileri sunmaktadır. Çevresel parametrelerin (nem, sıcaklık) ve görsel verilerin entegre analizi sayesinde, hastalık yayılımını önleyici sezgisel kararlar alınabilmektedir. Her iki sistem de bulanık mantığın belirsizlik içeren karmaşık süreçlerdeki karar verme yeteneğini göstermektedir. Trafik kontrol sisteminde, değişken koşullara uyum sağlayan akıllı sinyalizasyon; sera uygulamasında ise erken uyarıya dayalı tedbirler öne çıkmaktadır. Çalışma sonuçları, bulanık mantık tabanlı sistemlerin gerçek dünya problemlerine etkili çözümler üretebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study presents the design and analysis of two different fuzzy logic-based applications in intelligent systems. In the first application, an innovative traffic control system was developed to optimize traffic flow at multi-way or roundabout intersections. The system analyzes real-time data (vehicle density, pedestrian movements, and emergency vehicle presence) to generate dynamic signaling decisions. Fuzzy logic algorithms effectively model the complex and uncertain nature of traffic to determine control strategies. The second application involves a decision support system designed for early detection of plant diseases in greenhouse environments. The system combines image processing techniques with fuzzy logic rules to detect abnormalities in plant leaves and provide appropriate intervention recommendations. Through integrated analysis of environmental parameters (humidity, temperature) and visual data, preventive intuitive decisions can be made to contain disease spread. Both systems demonstrate fuzzy logic's decision-making capability in complex, uncertain processes. The traffic control system features adaptive intelligent signaling for variable conditions, while the greenhouse application emphasizes early warning-based measures. The results show that fuzzy logic-based systems can provide effective solutions to real-world problems.