Gebelerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp tutumları ve doğum deneyimleri arasındaki ilişki
The relationship between pregnant women's attitudes toward traditional and complementary medicine and their experiences of childbirth
- Tez No: 955523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TİMUÇİN ATAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemler, kadınların yaşamındaki en özel ve unutulmaz süreçlerden biridir. Kadın fizyolojisinin doğal bir parçası olan bu dönemler genellikle olumlu sonuçlarla tamamlanmakla birlikte, sürecin kendisi çeşitli zorluklar ve olumsuz deneyimler içerebilmektedir. Bu sürecin daha sağlıklı ve konforlu geçirilmesi amacıyla kadınlar farklı yöntemlerden yararlanmaktadır. Bu yöntemler arasında geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) uygulamaları, gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemde en sık başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu araştırma, doğum için hastaneye başvuran gebelerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerine ilişkin bilgi düzeylerini, bu yöntemlere yönelik tutumlarını, doğum deneyimlerini belirlemeyi ve tutumları ile doğum deneyimleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel tipte tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışma, 01.01.2024–01.06.2024 tarihleri arasında İstanbul Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğum yapan, 19–42 yaş aralığında bulunan 234 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; sosyo-demografik bilgi formu, GETAT bilgi formu, GETAT Tutum Ölçeği, Doğum Deneyimi Ölçeği ve Yenidoğan Değerlendirme Formu aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların GETAT Tutum Ölçeği puan ortalaması 115,92; Doğum Deneyimi Ölçeği puan ortalaması ise 51,83 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların orta derecede GETAT tutumu ve doğum deneyimi sergilediklerine ulaşılmıştır. GETAT'a yönelik olumlu tutum düzeyi arttıkça, doğum deneyiminin de daha olumlu hale geldiği saptanmıştır. Sonuç olarak, GETAT tutumu ile doğum deneyimi arasında güçlü ve çok boyutlu ilişkiler olduğu görülmektedir. Gebelik bakım süreçlerinde yalnızca modern tıbbın değil, geleneksel ve tamamlayıcı tıp yaklaşımlarının da bütüncül bir şekilde değerlendirilmesi, gebelerin sağlık gereksinimlerine daha etkili ve kapsamlı çözümler sunulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Pregnancy, childbirth, and the postpartum period are among the most significant and transformative experiences in a woman's life. Although these stages are natural parts of female physiology and generally result in positive outcomes, the process itself can involve various physical and emotional challenges. To navigate these difficulties and enhance well-being, women often seek support from different methods. Among the most frequently utilized approaches during pregnancy, childbirth, and the postpartum period are Traditional and Complementary Medicine (TCM) practices. This study aims to assess the knowledge and attitudes of pregnant women regarding TCM methods, evaluate their birth experiences, and examine the relationship between their attitudes toward TCM and their childbirth experiences. Designed as a descriptive cross-sectional study, data were collected from 234 women aged 19 to 42 who gave birth at Istanbul Pendik Training and Research Hospital between January 1 and June 1, 2024. Data collection tools included a socio-demographic information form, TCM Knowledge Form, TCM Attitude Scale, Birth Experience Scale, and Newborn Assessment Form. Data were gathered through face-to-face interviews and analyzed using SPSS 22.0 software. The findings showed that participants had a moderate level of positive attitude toward TCM (mean score: 115.92) and a moderate birth experience (mean score: 51.83). A significant positive correlation was identified between attitudes toward TCM and childbirth experiences. These results suggest that integrating TCM practices into maternal care, alongside modern medical approaches, may contribute to more comprehensive and effective healthcare, enhancing the quality of childbirth experiences for expectant mothers.