Gürültüde konuşmayı anlaması düşük olan bireylerde kontralateral supresyon bulguları
Contralateral suppression findings in individuals with poor speech perception in noise
- Tez No: 955524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, gürültüde konuşmayı anlama düzeyi yüksek olan bireyler ile düşük olan bireyler arasında, Medial Olivokoklear (MOC) refleksine bağlı kontralateral supresyon yanıtlarının karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışma, 50 kadın ve 10 erkek olmak üzere toplam 60 birey üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılara ilk olarak saf ses odyometrisi ve konuşma odyometrisi testleri uygulanarak işitme eşikleri ve konuşma ayırt etme skorları değerlendirildi, ardından Hearing in Noise Test (HINT) ile gürültüde konuşmayı anlama performansları ölçülerek gruplandırıldı. Daha sonra, Transient Evoked Otoacoustic Emission (TEOAE) temelli MOC refleks testi ILO V6 292-II cihazı ile uygulandı. Supresyon ölçümleri, 65 dB peSPL klik uyaran ve 50 dB SPL geniş bant gürültü kullanılarak 1 kHz, 1,4 kHz, 2 kHz, 2,8 kHz ve 4 kHz frekanslarında gerçekleştirildi. İstatistiksel analiz sonucunda, 1,4 kHz ve 2,8 kHz frekanslarında gruplar arasında kontralateral supresyon düzeyleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (Tablo 5, p0,05). Bu bulgular, efferent işitsel sistemin özellikle orta ve yüksek frekans bölgesinde konuşmayı anlama performansına katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare contralateral suppression responses associated with the Medial Olivocochlear (MOC) reflex between individuals with high and low levels of speech perception in noise. The study was conducted with a total of 60 participants, including 50 females and 10 males. Initially, pure-tone audiometry and speech audiometry tests were administered to evaluate hearing thresholds and speech discrimination scores. Following this, the participants' speech perception performance in noise was assessed using the Hearing in Noise Test (HINT), and they were categorized accordingly. Subsequently, the MOC reflex was measured using a Transient Evoked Otoacoustic Emission (TEOAE)-based protocol with the ILO V6 292-II device. Suppression measurements were carried out at frequencies of 1 kHz, 1,4 kHz, 2 kHz, 2,8 kHz, and 4 kHz, using a 65 dB peSPL click stimulus and 50 dB SPL broadband noise delivered contralaterally. According to statistical analysis, significant differences in contralateral suppression levels between the groups were observed at 1,4 kHz and 2,8 kHz (Table 5, p0,05). These findings suggest that the efferent auditory system may contribute to speech perception performance, particularly in the mid-to-high frequency range.