Kendi ev ortamında yaşayan 65 yaş üstü bireylerin yalnızlık düzeyi, ölüm kaygısı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of loneliness level, death anxiety and related factors of individuals over 65 years old living in their own home environment
  1. Tez No: 955526
  2. Yazar: İLAYDA BİRŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, 65 yaş üstü bireylerin artan yaşla gelişen yalnızlık düzeyi ve ölüm kaygısı ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Örneklemi, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde ikamet eden 164'ü kadın, 112'si erkek olan 276 birey oluşturdu. Veriler Mayıs-Haziran 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Hasta Bilgi Formu”,“Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği”,“Charlson Komorbidite İndeksi”,“Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği”ve“Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, Games-Howell testi, korelasyon, ANOVA ve çoklu regresyon testleri kullanıldı. Araştırmada, yaşlı bireylerin büyük kısmının kısmen bağımlı olduğu, önemli bir kısmının orta veya ağır düzeyde ölüm kaygısı yaşadığı; eğitim, sağlık durumu, günlük aktiviteler ve bakım alma durumunun bağımsızlık ve komorbidite ile anlamlı ilişkili olduğu belirlenmiştir. Günlük yaşam aktiviteleri arttıkça yalnızlık azalırken, komorbidite arttıkça bağımsızlığın azaldığı; ancak bu değişkenlerin ölüm kaygısını anlamlı düzeyde yordamadığı bulunmuştur. Sonuç olarak, yaşlı bireylerin bağımsızlık düzeyini artırmaya, yalnızlık ve ölüm kaygısını azaltmaya yönelik sosyal destek sistemleri ve evde bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a prospective and descriptive model to identify factors associated with the level of loneliness and death anxiety increasing with age in individuals aged 65 and over. The sample consisted of 276 individuals residing in the Çamlıhemşin district of Rize, with 164 women and 112 men. Data were collected between May and June 2024 through face-to-face interviews using the Patient Information Form, Katz Index of Activities of Daily Living, Charlson Comorbidity Index, Loneliness Scale for the Elderly, and Death Anxiety Scale. The findings revealed that a significant proportion of elderly individuals were partially dependent and experienced moderate to severe levels of death anxiety. Education, health status, daily activities, and receiving home care services were significantly associated with independence and comorbidity. While increased daily activity was related to reduced loneliness, higher comorbidity was linked to lower independence; however, these variables did not significantly predict death anxiety. Based on the results, it is recommended to expand social support systems and home care services to enhance independence and reduce loneliness and death anxiety among older adults.