Yenilenebilir enerji ve jeopolitik riskin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
The impact of renewable energy and geopolitical risk on economic growth
- Tez No: 955530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada enerji ihtiyacı kaynağının büyük bir bölümü doğal çevreye tüm canlılara ciddi zararlar veren dünyanın doğal dengesi ve gelecek nesiller için tehlike oluşturan fosil kaynaklardan sağlanmaktadır. Enerjinin en geniş kapsamıyla sanayide, makineleşmede, üretimde kullanılmasından günlük ev aletlerinin kullanımına kadar birçok alanda kullanılması enerji ihtiyacını yoğun bir şekilde artırmaktadır. Ayrıca enerji kaynakları bakımından yetersiz olan ülkelerin enerji ihtiyacında dışa bağımlılığın artmasına sebebiyet vererek enerjiyi ithal eden ülkelerin gelirlerinin büyük bir kısmını enerji ithalatına yöneltmesine bu da ekonomilerinin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Teknolojinin her geçen gün yeniye evrilmesiyle beraber yenilenebilir enerji kaynakları kurulumu ve işletilmesinde de düşük maliyetlerle yüksek verimlilikte enerji üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Yenilenebilir enerjinin enerji tüketiminde çevre kirliliğini azaltarak yapısı itibariyle çevre dostu olması, enerjide dışa bağımlılığı azaltarak ülke içindeki kaynaklardan üretilmesi, ülkenin mevcut doğal kaynaklarından üretilerek kaynağının sonsuz olması hem ülke ekonomileri açısından hem de dünyanın devamı açısından son derece önemlidir. Bu çalışmanın konusu yenilenebilir enerji ve jeopolitik riskin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ele almaktır. Amacımız 1985-2023 yıllarını kapsayan dönemde yenilenebilir enerji üretiminin ve jeopolitik riskin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini hem simetrik hem de asimetrik nedensellik analizleri yardımıyla Türkiye özelinde ortaya koymaktır. Bu bağlamda asimetrik nedensellik analiz kapsamında elde edilen bulgulara göre, yenilenebilir enerji üretimindeki azalışın büyümeyi pozitif etkilediği, yenilenebilir enerji üretimindeki negatif bir şokun jeopolitik riski artırdığı ve son olarak jeopolitik riskteki pozitif şokun ise yenilenebilir enerji üretimini artırdığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large part of the world's energy needs are provided from fossil resources, which cause serious damage to the natural environment and all living things, and pose a danger to the natural balance of the world and future generations. The use of energy in many areas, from the use of energy in industry, mechanization, production to the use of daily household appliances, increases the need for energy intensively. In addition, countries that are inadequate in terms of energy resources lead to an increase in foreign dependency in energy needs, causing energy importing countries to direct a large part of their income to energy imports, which causes their economies to be negatively affected. With the evolution of technology day by day, renewable energy resources can be produced with reduced costs and high efficiency. The fact that renewable energy is environmentally friendly in terms of its structure by reducing environmental pollution in energy consumption, that it is produced from resources within the country by reducing foreign dependence in energy, and that its resources are infinite by being produced from the country's existing natural resources are extremely important both for the economies of the country and for the continuation of the world. The subject of this study is to analyze the impact of renewable energy and geopolitical risk on economic growth. Our aim is to reveal the impact of renewable energy production and geopolitical risk on economic growth in the period covering 1985-2023 with the help of both symmetric and asymmetric causality analyses for Turkey. In this context, according to the findings obtained within the scope of asymmetric causality analysis, it is concluded that a decrease in renewable energy production positively affects growth, a negative shock in renewable energy production increases geopolitical risk and finally a positive shock in geopolitical risk increases renewable energy production.