İş arkadaşı desteğinin iş yaşam kalitesine etkisinde çalışan mutluluğunun aracılık rolünün belirlenmesi: Kuaförler üzerine bir araştırma
Determining the mediating role of employee happiness in the effect of coworker support on quality of work life: A study on hairdressers
- Tez No: 955535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ŞARKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, kuaförlerin arasında iş arkadaşı desteğinin iş yaşam kalitesine olan etkisini ve bu ilişkide çalışan mutluluğunun aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Hizmet sektöründe yoğun bir tempoda çalışan kuaförlerin, iş ortamında yaşadıkları sosyal destek ve psikolojik refah düzeylerinin, genel yaşam kaliteleri üzerindeki etkisi literatür çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul'daki çeşitli kuaför salonlarında çalışan 300 kişiden anket yoluyla veri toplanmıştır. Veriler, SPSS programı ile analiz edilmiş ve yapılan ANOVA ve t-testi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, iş arkadaşı desteğinin iş yaşam kalitesi üzerinde doğrudan pozitif bir etkisi olduğunu ortaya koyarken, çalışan mutluluğunun bu ilişkiyi kısmi olarak aracılılığı belirlenmiştir. Yani iş arkadaşlarından alınan duygusal ve sosyal desteğin, çalışanların mutluluğunu artırdığı; bu artan mutluluğun ise iş yaşam kalitesini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Sonuç olarak, kuaförlük gibi yüksek etkileşim ve stres içeren sektörlerde, iş arkadaşları arasında kurulan destekleyici ilişkilerin hem çalışan mutluluğunu hem de iş yaşam kalitesini güçlendirdiği vurgulanmaktadır. Araştırma, işverenlere ve yöneticilere, çalışanlar arası ilişkileri destekleyecek organizasyonel ortamların önemini hatırlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of coworker support on the quality of work life among hairdressers and the mediating role of employee happiness in this relationship. Dec. The effect of the social support ve psychological well-being levels experienced by hairdressers working at an intensive pace in the service sector on their overall quality of life in the business environment has been considered within the framework of the literature. Within the scope of the research, data were collected through a survey from 300 people working in various hair salons in Istanbul. The data were analyzed by structural equation modeling (SEM) method. While the findings obtained reveal that colleague support has a direct positive effect on the quality of work life, it has been determined that employee happiness partially mediates this relationship. In other words, it has been found that the emotional ve social support received from colleagues increases the happiness of employees; this increased happiness positively affects the quality of work life. As a result, it is emphasized that in sectors with high interaction ve stress, such as hairdressing, supportive relationships established between colleagues strengthen both employee happiness ve the quality of work life Decently. The research reminds employers ve managers of the importance of organizational environments that will support inter-employee relationships.