İş arkadaşları ve yönetici desteğinin işten ayrılma niyetine etkisinde iş yaşam kalitesinin aracı rolü: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The mediator role of quality of work life in the effect of co-worker and supervisor support on intention to leave: A study in the banking sector
  1. Tez No: 806594
  2. Yazar: AYSUN KINGIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR NECZAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş arkadaşları ve yönetici desteğinin işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde iş yaşam kalitesinin rolünü incelemektir. Değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla ilk olarak literatür taraması yapılarak söz konusu değişkenler açıklanmış, ardından bu konuya ilişkin gerçekleştirilen bir çalışmanın sonuçlarına yer verilerek araştırma bulguları değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi İzmir'in Konak İlçesinde bankacılık sektöründe çalışmakta olan 245 çalışandan meydana gelmektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışanların iş arkadaşları ve yönetici desteği algılarını ölçmek için Giray ve Şahin (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan algılanan çalışma arkadaşları desteği ve algılanan yönetici desteği ölçekleri kullanılmıştır. Algılanan çalışma arkadaşları desteği ölçeği 9 madde ve tek boyuttan, algılanan yönetici desteği ölçeği ise 11 madde ve tek boyuttan oluşmaktadır. İş yaşam kalitesini ve işten ayrılma niyetini ölçmek için Yıldız (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 12 madde ve 4 boyuttan oluşan iş yaşam kalitesi ölçeği ile 3 madde ve tek boyuttan oluşan işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan bu ölçeklerdeki sorulara ek olarak cinsiyet, yaş, medeni durum, kurumdaki deneyim süresi, mesleki deneyim süresi, öğrenim durumu, bankacılık sektöründeki pozisyon ve aylık gelir gibi sorulara yanıt vermeleri istenmiştir. Analiz sonuçlarına göre iş arkadaşları ve yönetici desteği iş yaşam kalitesini olumlu yönde etkilerken; iş yaşam kalitesi işten ayrılma niyetini olumsuz yönde etkilemektedir. İş yaşam kalitesi ayrıca, iş arkadaşları ve yönetici desteği ile işten ayrılma niyeti ilişkisinde aracılık görevi üstlenmektedir. Literatür taraması sonucunda, iş arkadaşları desteği ve yönetici desteği ile işten ayrılma niyeti ilişkisinin sınırlı sayıda çalışmada ele alındığı görülmüştür. Ayrıca, genel olarak yönetici desteğine göre daha az dikkate alınan bir konu olan iş arkadaşları desteğinin iş yaşam kalitesi ile olan ilişkisi üzerine yapılan çalışmaların oldukça az olduğu fark edilmiştir. Bankacılık sektöründe iş yaşam kalitesi çalışmalarının da sınırlı sayıda olduğu görüldüğünden, iş arkadaşları desteği, yönetici desteği, işten ayrılma niyeti ve iş yaşam kalitesi değişkenlerinin bütüncül bir şekilde incelenmesinin önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of quality of work life in the effect of co-worker and supervisor support on intention to leave. In order to reveal the relationships between the variables, firstly, the variables in question were explained by making a literature review, and then the research findings were evaluated by including the results of a study on this subject. The sample of the research consists of 245 employees working in the banking sector in Konak District of Izmir. Survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. Perceived co-worker support and perceived supervisor support scales, which were adapted into Turkish by Giray and Şahin (2012), were used to measure employees' perceptions of co-worker and supervisor support.The scale of perceived co-worker support consists of 9 items and one dimension, while the scale of perceived supervisor support consists of 11 items and one dimension. In order to measure the quality of work life and intention to leave, the quality of work life scale consisting of 12 items and 4 dimensions and the intention to leave scale consisting of 3 items and one dimension, adapted into Turkish by Yıldız (2013) were used. In addition to the questions in these scales, the participants were asked to answer questions such as gender, age, marital status, length of experience in the organisation, length of professional experience, education level, position in the banking sector and monthly income. According to the results of the analysis, while co-worker support and supervisor support positively affect the quality of work life; the quality of work life negatively affects the intention to leave. The quality of work life also acts as a mediator in the relationship between co-worker support, supervisor support and intention to leave. As a result of the literature review, it was seen that the relationship between co-worker support and supervisor support and intention to leave was discussed in a limited number of studies. In addition, it has been noticed that there are very few studies on the relationship between co-worker support and quality of work life, which is generally less considered than supervisor support. Since there are limited number of quality of work life studies in the banking sector, it is thought that it is important to examine the variables of co-worker support, supervisor support, intention to leave and quality of work life in a holistic way.