Hizmet içi eğitim kapsamında uzaktan eğitim modelinin sağlık çalışanlarının bireysel iş performansına etkileri
The effects of the distance education model within the scope of in-service training on the individual job performance of healthcare workers
  1. Tez No: 955536
  2. Yazar: GÜLHAN KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hizmet içi eğitim kapsamında uzaktan eğitim modelinin sağlık çalışanlarının bireysel iş performansına etkileri tezinin amacı, İstanbul ili Kamu Hastaneleri Başkanlığı 6 bünyesinde yer alan hastanelerde görevli 20.710 çalışanın hizmet içi eğitim uygulamalarında uzaktan eğitim modeli uygulanmasının çalışanların bireysel iş performanslarını nasıl etkilediğinin ortaya konması, katılımcıların demografik özelliklerinin uzaktan eğitim modeline uyumlarını ve bireysel iş performanslarını hangi yönde etkilediğinin ortaya konmasını sağlamaktır. Bu çalışma 409 hastane çalışanı katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada katılımcılara ait veriler“Uzaktan Eğitime Yönelik Görüşler Ölçeği”ve“ Bireysel İş Performans Ölçeği”aracılığıyla Google forms anket formu oluşturularak toplanmıştır. Çalışmada, Cronbach's Alpha katsayısı ile iç tutarlık analizleri, Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile ölçeklerin yapı geçerliliği incelenmiş ve raporlanmıştır. Frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleriyle katılımcıların demografik bilgileri ve madde düzeyinde yanıt dağılımları verilmiştir. Ölçek alt boyutları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayıları ile incelenmiştir. İkili karşılaştırmalar ve fark analizlerinde t-testi, Tek Yönlü Varyant Analizi (ANOVA), anlamlı farklar için Tukey testi kullanılmıştır. Doğrusal regresyon modeli ile uzaktan eğitime yönelik öğrenen görüşlerinin bireysel iş performansını yordama gücü analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kullanılan tüm ölçeklerin Cronbach's Alpha katsayıları yüksek düzeyde güvenilirlik göstermiştir. DFA sonucunda hem Uzaktan Eğitime Yönelik Öğrenen Görüşleri Ölçeği hem de Bireysel İş Performans Ölçeği için uyum iyiliği indeksleri kabul edilebilir düzeyde bulunmuştur. Bireysel İş Performansı alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişkiler gözlemlenmiştir. Uyum performansı ile içerik performansı arasında en yüksek pozitif ilişki; zarar verici iş davranışı ile görev performansı arasında ise en düşük (negatif) ilişki bulunmuştur. Demografik değişkenlere göre uzaktan eğitime yönelik öğrenen görüşleri ölçeğinde yatkınlık alt boyutunda erkeklerin yatkınlık puanları, kadınlardan anlamlı derecede daha yüksek olup diğer alt boyutlarda anlamlı fark yoktur. Bireysel iş performansı ölçeğine göre hiçbir alt boyutta cinsiyete göre anlamlı fark bulunmamıştır. Uzaktan eğitime yönelik öğrenen görüşleri ölçeğinde, 21-30 yaş grubunun yatkınlık puanları 41-50 ve 51+ yaş gruplarından anlamlı şekilde daha yüksektir. Bireysel iş performansı ölçeği uyum performansı alt boyutunda 21-30 yaş grubunun uyum performansı, yaşlı gruplara göre daha düşüktür. Uzaktan eğitime yönelik öğrenen görüşleri ölçeğinde etkililik alt boyutunda lise mezunlarının puanları lisans mezunlarına göre daha yüksektir. Bireysel iş performansı ölçeğinde ön lisans mezunları, lisans ve lisansüstü mezunlara göre daha yüksek performans algısına sahiptir. Uzaktan eğitime yönelik öğrenen görüşleri ölçeğinde 3 yıl ve altı ile 16 yıl ve üzeri çalışanlar arasında kısa süreli çalışanların yatkınlık algısının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bireysel iş performans ölçeğinde kısa süreli çalışanlar uzun süre çalışanlara göre daha düşük uyum performansı puanına sahiptir. Çalışmanın sonucunda uzaktan hizmet içi eğitim uygulamalarının çalışanların bireysel iş performanslarını olumlu yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis on the effects of the distance learning model on the individual job performance of healthcare workers within the scope of in-service training is to To determine how the implementation of the distance learning model in in-service training programs affects the individual job performance of 20,710 employees working in hospitals under the Istanbul Provincial Public Hospitals Directorate, and to identify how the demographic characteristics of participants influence their adaptation to the distance learning model and their individual job performance. This study was conducted with the participation of 409 hospital employees. In the study, the data of the participants were analyzed as '' Opinions towards Distance Education Scale'' and '' Individual Job Performance Scale" was collected by creating a google forms questionnaire form. In the study, internal consistency analysis with Cronbach's Alpha coefficient and construct validity of the scales with Confirmatory Factor Analysis (CFA) were examined and reported. The demographic information of the participants and item-level response distributions were given with frequency, percentage, mean and standard deviation values. The relationships between the scale sub-dimensions were analyzed with Pearson correlation coefficients. For pairwise comparisons and difference analysis, t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Tukey test were used for significant differences. Linear regression model was used to analyze the predictive power of learner views on distance education on individual job performance. As a result of the research, Cronbach's Alpha coefficients of all scales used in the study showed a high level of reliability. As a result of CFA, goodness of fit indices were found to be acceptable for both the Learner Views on Distance Education Scale and the Individual Job Performance Scale. Statistically significant and positive relationships were observed between the sub-dimensions of Individual Job Performance. The highest positive relationship was found between adaptation performance and content performance, while the lowest (negative) relationship was found between detrimental work behavior and task performance. According to demographic variables, in the scale of learner views towards distance education, in the predisposition sub-dimension, the predisposition scores of males are significantly higher than females, but there is no significant difference in other sub-dimensions. According to the individual job performance scale, no significant difference was found in any sub-dimension according to gender. In the scale of learner views towards distance education, the predisposition scores of the 21-30 age group are significantly higher than the 41-50 and 51+ age groups. In the adaptation performance sub-dimension of the individual job performance scale, the adaptation performance of the 21-30 age group is lower than the older groups. In the effectiveness sub-dimension of the scale of learner views on distance education, the scores of high school graduates are higher than those of undergraduate graduates. In the individual job performance scale, associate degree graduates have higher performance perception than undergraduate and graduate graduates. In the scale of learner views towards distance education, it was determined that the perception of predisposition of short-term employees was higher between employees working for 3 years or less and employees working for 16 years or more. In the individual job performance scale, short-term employees have lower adaptation performance scores than long-term employees. As a result of the study, it is seen that distance in-service training practices positively affect the individual job performance of employees.