Anneden algılanan narsisistik özellikler, kendini sabote etme ve sosyotropi-otonomi kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
To investigate the relationships between perceived maternal narcissism traits, self-sabotage and sociotropy-autonomy personality traits
- Tez No: 955537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİŞAN BURAK YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı anneden algılanan narsisistik özellikler, kendini sabote etme davranışı ve sosyotrop-otonomi kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler Ölçeği, Kendini Sabotaj Ölçeği, Sosyotropi-Otonomi Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada kolayda örnekleme metodu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan 18-65 yaş arası 395 katılımcı (272 kadın, 123 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada nicel analiz yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. İstatiksel analiz yöntemlerinden; normal dağılım analizi, değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Pearson Korelasyon Analizi, demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Bağımsız Gruplar T-testi ve Anova, aracı rol analizi için Process 4.0 kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; anneden algılanan narsisistik özellikler ile kendini sabote etme davranışı ve sosyotropi-otonomi kişilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Araştırmadan elde edilen diğer bir bulguya göre anneden algılanan narsisistik özellikler ile kendini sabote etme davranışı ile ilişkide sosyotropi-otonomi kişilik özelliklerinin aracı rolü vardır. Aracı rol değişkenleri incelendiğinde sosyotrop kişilik özelliğinin daha yüksek aracılık değerine sahip olduğu gözlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda araştırmacılara ve uygulayıcılara bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between perceived maternal narcissism traits, self-sabotage and sociotropy-autonomy personality traits. For this purpose“Narcissistic Traits Perceived from Mother Scale'', ”Self-Handicapping Scale'',“Sociotropy-Autonomy Scale' and ”Personan Information Form'' were used. Random sampling method was used in the study. The sample of the study consist of 395 participants (272 female, 123 male) aged between 18-65 living in İstanbul. In the research, the relational screening model, one of the quantitative analysis methods was used. Data analysis was conducted using SPSS 27 program. The data obtained in the study were analyzed using the Statistical Program for Social Sciences (SPSS 27.0) and the PROCESS macro program for SPSS (PROCESS 4.0). Among the statistical analysis methods; normal distribution analysis, Pearson Correlation Analysis to analyze the relationship between variables, Independent Groups T-test and Anova to determine the relationship between demographic variables, and Process 4.0 for mediator role analysis were used. According to the results of the study; there is a significant relationship between the narcissistic characteristics perceived from the mother and self-handicapping behavior and sociotropy-autonomy personality traits. According to another finding obtained from the study, sociotropy-autonomy personality traits have a mediating role in the relationship between the narcissistic characteristics perceived from the mother and self-handicapping behavior. When the mediating role variables were examined, it was observed that the sociotropic personality trait had a higher mediating value. In line with the findings obtained from the study, some suggestions were presented to researchers and practitioners.