Lise öğrencilerinin helikopter ebeveyne sahip olma algısı, psikolojik iyi oluş, yaşam doyumu ve akıllı telefon bağımlılığının incelenmesi
An examination of helicopter parenting perception, emotional and psychological well-being, life satisfaction, and smartphone addiction in selective high schools
  1. Tez No: 955540
  2. Yazar: OSMAN CEM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ŞANLI KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, Kırşehir/Merkez ilindeki sınavla öğrenci alan liselerde öğrenim gören öğrencilerin helikopter ebeveyne sahip olma algısı, duygusal ve psikolojik iyi oluş, yaşam doyumu ve akıllı telefon bağımlılığının cinsiyet, okul türü, sınıf, kardeş sayısı, algılanan akademik başarı, kendine ait telefon olma durumu, günde telefon başında geçen süre, algılanan aile ekonomik durumu, anne, baba eğitim durumu, düzenli olarak herhangi bir spor, müzik, resim, vb. etkinliğe katılma durumu, algılanan anne baba tutumu ve anne çalışma durumu değişkenleri açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın evreni 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde, Kırşehir/Merkez ilindeki 5 farklı sınavla öğrenci alan lisenin 9., 10., ve 11. sınıfında okuyan öğrencilerin tamamından oluşmaktadır. Araştırmada“Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği”,“Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Versiyonu”kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen verilerin istatistiksel çözümleri için SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin çoğunluğunun anne ve babalarının normal ilgi gösterdikleri, duygusal ve psikolojik iyi oluş, yaşam doyum ve akıllı telefon bağımlılığı düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Algılanan helikopter ebeveyn tutum cinsiyet, okul türü, sınıf, düzenli olarak herhangi bir spor, müzik, resim vb. etkinliğe katılma ve algılanan anne baba tutumuna göre farklılık göstermektedir. Duygusal ve psikolojik iyi oluş, yaşam doyumu ve akıllı telefon bağımlılığı cinsiyet, okul türü, algılanan akademik başarı, günlük telefon başında geçen süre ve algılanan anne baba tutumuna göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perceptions of having helicopter parents, emotional and psychological well-being, life satisfaction, and smartphone addiction among students attending selective high schools in the Kırşehir/Merkez district. These variables are analyzed in relation to gender, school type, grade level, number of siblings, perceived academic achievement, ownership of a personal phone, daily time spent on the phone, perceived family economic status, mother's education level, father's education level, participation in regular sports, music, art, or similar activities, perceived parental attitudes, and mother's employment status. The population of the study consists of all students enrolled in the 9th, 10th, and 11th grades at five different selective high schools in the Kırşehir/Merkez district during the second semester of the 2022-2023 academic year. The study utilized the“Perceived Helicopter Parenting Scale”,“Emotional and Psychological Well-Being Scale”,“Life Satisfaction Scale”, and“Smartphone Addiction Scale – Short Version”. Findings indicate that the majority of participating high school students perceive their parents as demonstrating normal levels of involvement and show low levels of emotional and psychological well-being, life satisfaction, and smartphone addiction. Perceptions of having helicopter parents differ significantly according to gender, school type, grade level, participation in regular sports, music, art, or similar activities, and perceived parental attitudes. Emotional and psychological well-being, life satisfaction, and smartphone addiction differ significantly by gender, school type, perceived academic achievement, daily time spent on the phone and perceived parental attitudes.