Yapay zekâ araçlarının dijital emek üzerindeki etkisi: Dijital işgücünün yapay zekâ teknolojilerine karşı görüş ve tutumları üzerine bir analiz
The impact of artificial intelligence tools on digital labor: An analysis of the digital workforce's views and attitudes towards artificial intelligence technologies
  1. Tez No: 955541
  2. Yazar: HÜSEYİN KAKIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA TUNÇ SUBAŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Emek, insanlık tarihinin başlangıcından itibaren, toplumların fiziksel ve zihinsel koşulları altında defalarca değişime uğrayarak, çok yönlü bir süreç olmuştur. Geçmişten günümüze her bir dönemde, o dönemin yapısına ve koşullarına uygun şekilde düzenlenen emek, insan faaliyetlerinin kolaylaştırılmasına yardım etmiştir. Günümüz bilgi ve teknoloji çağında ise fiziksel bir bağlamdan ayrılarak sanal bir alana taşınmıştır. Günümüzde düşünce ve bilgi türlerinin merkezinde yer alan emek, ağ teknolojilerinin kullanılması süreciyle dijital olarak sağlanmaktadır. Dijital ağlar yapısı gereği, hızlı bir popülarite içermektedir. Bu nedenle dijital emek biçimleri kısa süre içerisinde farklılaşabilmektedir. Bu bağlamda teknolojinin itici gücü olan yapay zekâ araçları, dijital emek yoğun sektörler açısından hala bilinmezlik ve merak konusudur. Bu çerçevede çalışma, dijital emek yoğun iş gücünün yapay zekâ teknolojilerine karşı görüş ve tutumları iş sektörlerine olan etkisiyle birlikte incelemek ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma yöntemi olarak çevrimiçi anket ve tematik kodlama yöntemi kullanılmış olup, yapay zekâ araçlarının dijital emek yoğun işgücüne etkisi farklı dijital emekçi gruplara yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human history, labour has been a versatile process, undergoing repeated changes under the physical and mental conditions of communities. In each period from the past to the present, labour which is organized in accordance with the structure and conditions of that period, has helped facilitate human activities. In today's age of information and technology, it has been separated from a physical context and moved to a virtual space. Today, labour, which is at the centre of types of thought and knowledge, is provided digitally through the process of using network technologies. Digital networks inherently involve rapid popularity. Accordingly, digital forms of labour can differentiate in a short period of time. In this context, artificial intelligence tools, which are the driving force of technology, are still an unknown and curious subject for digital labour-intensive sectors. In this framework, the study aims to examine and analyse the views and attitude of the digital labour intensive workforce towards artificial intelligence technologies together with their impact on business sectors. As a research method, online survey and thematic coding method were used and the impact of artificial intelligence tools on digital labour intensive workforce was directed to different digital labourer groups.