Postmodern eleştiri örneği olarak 'Don't Look Up' filminin göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of the film 'Don't Look Up' as an example of postmodern criticism
  1. Tez No: 955566
  2. Yazar: BATIKAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz dünyasının karmaşık iletişim yapısı ve işaretler üzerinden kurulan anlam dünyası göz önüne alındığında, filmlerin de bu işaretler sistemi içerisinde önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Her bir görsel ve işitsel öğenin potansiyel anlam taşıdığı bu yapıda, göstergebilimsel analizler, filmlerin derinlemesine anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. İşte bu sebeple; postmodern bir medya ortamı olan Netflix platformunda yayınlanan“Don't Look Up”filmi, postmodern bir eleştiri örneği olarak dikkat çekmektedir. Bu tez; filmin içerisinde yer alan göstergeleri göstergebilimsel yöntemle analiz edilerek açıklamayı amaçlamaktadır. Zamanın tek gerçekliği, modernizmin“tek gerçek”önermesinin doğruluğu, sosyal medya ve medya üzerinden siyasetin gerçekliği manipüle ederek toplumsal algıları yönetmesi, bireyin beğenilme ve sevilme hedonizminin gerçekliğin ve toplumsal çıkarların önüne geçmesi, gerçeklikten asla kaçılamayacağı, zenginler ve siyasilerin çıkar işbirliği gibi günümüzde çoğu kez karşılaştığımız durumlar filmin anlatıları arasında yer almaktadır. Bu bakımdan film bir belgesel ve ayna gibi görülebilir. Çalışma, özellikle filmdeki postmodern eleştiri öğelerini Roland Barthes'in Göstergebilimsel yöntemi kullanılarak açıklamayı hedeflemektedir. Ayrıca filmin temel anlatısı, karakterler, mekanlar, kullanılan renkler, sesler ve diğer sinematografik unsurlar birer gösterge olarak ele alınacak ve bu göstergelerin taşıdığı anlamlar, gösteren-gösterilen ilişkisi, düzanlam-yananlam, mitler vb. üzerinden analiz edilecektir. Göstergebilimsel yöntemin tercih edilme sebebi bu eleştirilerin somut olarak filmdeki gösterge öğeleri ile birlikte açıklanabilecek olmasıdır. Çözümleme sırasında özellikle gösteren-gösterilen ilişkisi içerisinde; göstergenin gösterenin kendisi olduğu durumlara dikkat edilecektir. Bu sayede tutarlı bir göstergebilimsel bir analiz yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Considering the complex communication structure of today's world and the realm of meaning constructed through signs, it is evident that films occupy a significant position within this system of signs. In such a structure where each visual and auditory element carries potential meaning semiotic analyses allow for a deeper understanding of films. For this reason, the film Don't Look Up, released on Netflix a postmodern media platform stands out as an example of postmodern critique. This thesis aims to explain the signs present in the film through a semiotic method of analysis. Issues frequently encountered in contemporary society are addressed in the film's narrative: the notion that time is the only reality, the questioning of modernism's proposition of a“single truth,”the manipulation of reality by politics through social and mass media, the prioritization of individual hedonism for being liked and loved over truth and public interest, the inescapability of reality, and the collusion of interests between the wealthy and political actors. In this respect, the film can be viewed as both a documentary and a mirror reflecting current realities. This study particularly aims to interpret the elements of postmodern critique in the film using Roland Barthes' semiotic method. In addition, the film's core narrative, characters, settings, colors, sounds, and other cinematographic elements will be treated as signs. The meanings of these signs will be analyzed through the relationships between signifier and signified, denotation and connotation, myths, and similar semiotic concepts. The semiotic method is preferred because it enables the concrete explanation of these critiques through the film's sign elements. During the analysis, special attention will be given to cases in which the sign itself constitutes the signifier in the signifier-signified relationship. In this way, a consistent semiotic analysis will be achieved.