Türkiye'nin kamu diplomasisi aracı olarak eğitim diplomasisi: İstanbul ili örneği
Education diplomacy as a public diplomacy tool in Turkey: The case of Istanbul province
  1. Tez No: 955570
  2. Yazar: MEHMET ÖZEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Eğitim diplomasisi, bir ulusun küresel etkisini artırmada önemli bir rol oynayarak kamu diplomasisinin önemli bir bileşeni olarak ortaya çıkmıştır. Eğitim değişim programları aracılığıyla devletler, kendi eğitim sistemleri, kültürel zenginlikleri ve bilimsel çalışmalarını uluslararası arenada tanıtarak diğer devletlerle karşılıklı öğrenme ve anlayış ortamı oluşturmaktadırlar. Bu araştırma, eğitim diplomasisinin bir devlet için olumlu ve kalıcı bir imajın geliştirilmesine nasıl katkıda bulunabildiğini ortaya koyarak eğitim almak için Türkiye'ye gelen uluslararası öğrencilerin Türkiye algısını İstanbul örneğine odaklanarak incelemektedir. Devletlerin uluslararası öğrencileri çekme veya değişim programlarına entegre eğilimleri, kamu diplomasisi aracı olarak eğitim diplomasisinin önemini göstermektedir. Eğitim diplomasisinin önemli bir yönü olan eğitim değişim programları, uluslararası öğrencilere ev sahibi ülkeyi doğrudan deneyimleme fırsatı sunarak önyargısız bir algıya yol açabilmektedir. Bu programlar, devletler arası ilişkilerin iyileştirilmesi ve karşılıklı anlayışı artırmaları dolayısıyla önemli bir araç olarak kabul edilmektedir. Bu programlara katılan uluslararası öğrenciler, ev sahibi ülkenin dilini, kültürünü ve entelektüel başarılarını dünyaya tanıtan kültürel ve akademik elçiler olarak hizmet etmektedirler. Türkiye de, eğitim gören uluslararası öğrenci sayısını artırmaya odaklanarak eğitim diplomasisine aktif olarak katılmaktadır. Türkiye, çeşitli burs ve değişim programları aracılığıyla dilini, kültürünü ve akademik tekliflerini tanıtmayı ve böylece küresel imajını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu noktada çalışmada uygulanan anket ile Türkiye'nin yumuşak gücünü ölçmede eğitimin rolü bilimsel olarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Educational diplomacy has emerged as an important component of public diplomacy, playing a significant role in enhancing a nation's global influence. Through educational exchange programs, states promote their education systems, cultural richness, and scientific achievements on the international stage, creating an environment of mutual learning and understanding with other nations. This study examines how educational diplomacy contributes to the development of a positive and lasting image for a state, focusing on the perceptions of international students coming to Turkey for education, with Istanbul as a case study. The tendencies of states to attract international students or integrate them into exchange programs demonstrate the importance of educational diplomacy as a tool of public diplomacy. Educational exchange programs, which are a significant aspect of educational diplomacy, provide international students with the opportunity to experience the host country directly, leading to an unbiased perception. These programs are considered an important tool for improving intergovernmental relations and enhancing mutual understanding. International students participating in these programs serve as cultural and academic ambassadors, promoting the language, culture, and intellectual achievements of the host country to the world. Turkey is also actively engaging in educational diplomacy by focusing on increasing the number of international students receiving education within its schools, universities and other institutions. Turkey aims to promote its language, culture, and academic offerings through various scholarship and exchange programs, thereby enhancing its global image. At this point, the study scientifically analyzes the role of education in measuring Turkey's soft power through a survey conducted as part of the research.