Kamu yönetiminde sosyal sorumluluk ve sosyal adalet bağlamında etik sorunlar ve çözüm önerileri
Ethical problems and solutions in the context of social responsibility and social justice in public administration
  1. Tez No: 955571
  2. Yazar: GİZEM NUR ÜLGÜN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE GÜR TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, kamu yönetiminde sosyal sorumluluk ve sosyal adalet bağlamında karşılaşılan etik sorunları inceleme nesnesi yaparak etik sorunların çözümüne yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada etik kavramının tarihi süreç içerisindeki yeri, kamu yönetimi ve etik kavramları arasındaki ilişki ve ulusal ve uluslararası kamu yönetiminde karşılaşılan sorunlar için oluşturulan yapılanmalar ve bu sorunlara sosyal adalet ve sosyal sorumluluk bağlamında getirilebilecek önerileri tartışmak hedeflenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde etik, kamu yönetimi, sosyal sorumluluk ve sosyal adalet kavramlarının teorik ve kavramsal çerçevesi açıklanmış, ikinci bölümde kamu yönetimi ve etik ilişkisi, Türkiye'deki etik uygulamaları ve hukuki alanda nasıl işlendiği, sosyal sorumluluk ve sosyal adalet kavramları irdelenmiştir. Dijitalleşme ve yapay zeka süreçleri ve bu durumun etik ihlalleri nasıl etkilediğini açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise uluslararası endeksler irdelenmiş olup bu endekslerde üst sıralarda bulunan ülkelerin etik alanda attığı adımlar inceleme nesnesi yapılmaktadır. Son olarak, Türkiye üzerine bir değerlendirilme ile çözüm önerileri ve politika transferi önerileri değerlendirilmektedir. Çalışmanın, kamu yönetiminde etik kültürün gelişmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine ethical issues encountered in public administration within the context of social responsibility and social justice, and to offer solutions to these problems. The study investigates the place of the concept of ethics within the historical process, the relationship between public administration and ethics, and the structures established to address issues encountered in national and international public administration, all within the framework of social justice and social responsibility. In the first chapter, the theoretical and conceptual framework of the concepts of ethics, public administration, social responsibility, and social justice is explained. In the second chapter, the relationship between public administration and ethics, ethical practices in Turkey, and how ethics is addressed in the legal field are examined, along with a discussion of the concepts of social responsibility and social justice. The effects of digitalization and artificial intelligence processes on ethical violations are also addressed. In the third chapter, international indexes are analysed, ethical practices of countries ranked highly in these indexes are discussed, and Turkey is evaluated with solution and policy recommendations presented. This study aims to contribute to the development of an ethical culture in public administration.