Havayolu şirketlerindeki yöneticilerin liderlik davranışları ile şirket çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the leadership behaviors of managers in airline companies and the organizational commitment levels of company employees
  1. Tez No: 955573
  2. Yazar: ESRA KILINÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, havayolu sektöründe yöneticilerin sergilediği liderlik davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri ile olan ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, liderlik davranışlarının alt boyutları olan vizyoner liderlik, katılımcı liderlik, otokratik liderlik, eğitici liderlik, ilişki odaklı liderlik ve liderlikten genel memnuniyet düzeyleri ile, örgütsel bağlılık alt boyutları olan duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Ayrıca, liderlik algısı ve bağlılık düzeylerinin demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, kıdem, çalışılan bölüm, sektördeki ve şirketteki çalışma süresi) açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türk Hava Yolları'nda görev yapan ve basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 387 çalışan oluşturmaktadır. Veriler çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış, liderlik davranışları ve örgütsel bağlılık düzeyleri 5'li Likert tipi ölçekler kullanılarak ölçülmüştür. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile test edilmiş; liderlik algıları ve örgütsel bağlılık düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Tek Yönlü MANOVA analizi uygulanmıştır. Varsayım ihlallerinin olduğu durumlarda bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA analizleri kullanılmıştır. Bulgular, çalışanların algıladıkları liderlik davranışları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Özellikle vizyoner, katılımcı ve eğitici liderlik tarzlarının örgütsel bağlılık üzerinde daha güçlü etkiler yarattığı belirlenmiştir. Ayrıca, demografik değişkenlere göre liderlik algıları ve bağlılık düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, havayolu sektörüne özgü liderlik uygulamalarının çalışan bağlılığı üzerinde önemli etkiler yarattığını ortaya koyarak sektörel literatüre ve uygulamalara özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between leadership behaviors exhibited by managers and employees' organizational commitment levels in the airline industry. The research analyzes the relationships between the sub-dimensions of leadership behaviors—visionary leadership, participative leadership, autocratic leadership, coaching leadership, relationship-oriented leadership, and overall leadership satisfaction—and the sub-dimensions of organizational commitment—affective commitment, continuance commitment, and normative commitment. Additionally, the study investigates whether leadership perceptions and commitment levels differ according to demographic variables such as gender, age, educational level, marital status, tenure, department, years of experience in the sector, and years of experience within the current company. The sample of the research consists of 387 employees selected by simple random sampling from among the staff of Turkish Airlines. Data were collected through an online survey and measured using 5-point Likert-type scales. The relationship between variables was tested using Pearson correlation analysis, while differences in leadership perceptions and organizational commitment levels according to demographic variables were analyzed using One-Way MANOVA. In cases where the assumptions of MANOVA were not met, independent sample t-tests and ANOVA were conducted. The findings indicate a positive and significant relationship between perceived leadership behaviors and organizational commitment levels. In particular, visionary leadership, participative leadership, and coaching leadership were found to have stronger positive effects on organizational commitment. Furthermore, significant differences were identified in leadership perceptions and commitment levels based on demographic factors. The results contribute to the sectoral literature by highlighting the critical role of leadership practices in strengthening employee commitment within the airline industry.