Analyzing the impact of service quality on customer satisfaction in aviation, a study on Ariana Afghan airlines
Havacılıkta müşteri memnuniyeti üzerindeki hizmet kalitesinin etkisinin analizi, Ariana Afghan havayolları üzerine bir çalışma
- Tez No: 699411
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Havacılık sektörünün son derece rekabetçi ortamında, müşterilerin memnuniyetine sahip olma başarısı, rekabetçi pazarda yer almak için iyi olan herhangi bir havayolu şirketinin kârının yanı sıra sürdürülebilir rekabet avantajlarını da garanti edebilir. Yeni bütçeli havayolu şirketlerinin yeni mevcudiyeti, herhangi bir şirketin daha fazla yeni müşteri kazanmak için hizmet kalitesini daha da geliştirmesini ve geliştirmesini, aynı zamanda eskilerini de elinde tutmasını gerektiren sektörün değişim gücünü artırmaktadır. Ariana Afgan Havayolları, Afganistan'da 1955'ten beri faaliyette olan tek devlet havayolu şirketidir ve havayolu, planladıkları hizmetlerin eski standartlarına ve imkanlarına sahip olduğu için Afganistan'ın önde gelen düşük maliyetli taşımacılık şirketlerinden biri haline gelmiştir. Havacılık sektöründe yetiştirilen yeni modern havayollarını sürdürmek ve bunlarla rekabet etmek için müşterilerine sağlanan bu tesisleri ve hizmetleri yenilemek. Bu çalışmanın temel amacı, Ariana Afgan Havayolu'nun hizmet kalitesini değerlendirmek ve havayolu yöneticilerine müşterileri memnun etmek ve sadakatlerini zenginleştirmek için daha iyi gelecek stratejileri geliştirmede ve geliştirmede yardımcı olmak için havayolu hizmet kalitesine yönelik müşteri memnuniyetini en iyi şekilde anlamaktır. Bu araştırmada nicel anket tekniği kullanılmış ve katılımcılar kolaylık örneklemesi kullanılarak seçilmiştir. Son 12 ayda Ariana Afgan Havayolları ile deneyim yaşayan yolculara toplam 200 anket uygulandı, 164 anket cevaplı olarak iade edildi. Son olarak, bu çalışmanın sonucu, tüm hipotezlerin istatistiksel olarak anlamlı sonuçlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In a highly competitive environment of the aviation sector, the achievement of owning customers' satisfaction can assure the maintainable competitive advantages as well as profit of any airline company which is welling to be in the competitive market. The new presences of new budget airline companies increases the exchange force of the industry that involves any company to further promote and develop its service quality in order to gain more new customers, also to keep the old ones. Ariana Afghan Airlines is the only governmental airline in Afghanistan, which has only been in action since 1955, has become one of the leading low-cost transportation carrier in Afghanistan, as the airline was equipped with the old standards and facilities of the services they planned to renew those facilities and services provided to their customers in order to maintain and compete with new modern airlines raised in the aviation sector. The main purpose of this study is to assess Ariana Afghan Airline's service quality and to provide best understanding of customer satisfaction towards airline service quality in order to help airline managers in promoting and developing better future strategies to satisfy customers and enrich their loyalty. This research used quantitative survey technique and the respondents was selected by utilizing convenience sampling. A total of 200 questionnaires were self-administered to those passengers who having experienced with Ariana Afghan Airlines in the past 12 months, 164 questionnaires were returned with answer. Finally, the result of this study shows that all the hypotheses was resulted in statistically significant.