Suriye ekseninde Türkiye-ABD ilişkileri
Türkiye-US relations in the Syria axis
  1. Tez No: 955579
  2. Yazar: AYŞE NUR YATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, 2011-2024 yılları arasında yaşanan Suriye'deki iç savaş sürecinde Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklıktan ayrışmaya gitmesinin nedenlerini incelemektedir. Tezde, Suriye iç savaşı sürecinin ikili ilişkilere etkilerinin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Tezde elde edilen bulgular, Suriye'deki iç savaş sürecinin Türkiye'yle ABD arasındaki ikili ilişkileri ciddi bir şekilde etkilediğini ve bu ilişkiler Suriye ekseninde kırılmaya neden olduğunu göstermektedir. Buradan yola çıkılarak tezde, Türkiye'yle ABD'nin 2011-2024 yılları arasında yaşanan Suriye'deki iç savaş sürecine bakış açılarındaki farklılıklarından dolayı ikili ilişkilerde güven eksikliğinin oluşmasına yol açtığı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis examines the reasons behind the deterioration of relations between Turkey and the United States (US) from strategic partnership to divergence during the Syrian civil war between 2011 and 2024. The central argument of this thesis is that the Syrian civil war has had a significant impact on bilateral relations. The findings of the thesis demonstrate that the Syrian civil war had a significant impact on the bilateral relations between Turkey and the US, resulting in a deterioration of these relations. The thesis posits that the divergent perspectives of Turkey and the US on the Syrian civil war between 2011 and 2024 resulted in a deficiency in bilateral relations.