Dijital ebeveynlerin çocukların internet bağımlılığı üzerindeki etkisi: 9-12 yaş grubu çocuklar üzerinde bir araştırma
The effect of digital parents on children's internet addiction: A study on children aged 9-12
  1. Tez No: 955578
  2. Yazar: SAFURE SAĞBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM GÜRSOY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde internet ve diğer teknolojik araçlar, iletişimden eğlenceye, bilgi edinmeden eğitime kadar hayatın her alanında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu teknolojiler, birçok fayda sağlamasının yanı sıra özellikle çocuklar için önemli riskler de barındırmaktadır. Çocuklar, siber zorbalık, şiddet içerikleri, cinsel istismar, kötü yazılımlar gibi çeşitli tehlikelere açık hale gelmekte ve internet ile dijital oyunların sunduğu anlık tatmin duygusu nedeniyle bağımlılık geliştirme riski taşımaktadırlar. Özellikle 9-12 yaş grubu çocuklar, dijital dünyanın sunduğu anlık tatminler ve içeriğin kolay erişilebilirliği nedeniyle çevrimiçi risklere karşı daha savunmasızdır. Bu yaş grubundaki çocukların teknolojiye olan yüksek ilgileri ve dijital içeriklere duydukları merak, internetin tehlikeleriyle karşılaşma olasılıklarını artırmakta, bu durum ise ebeveynlerin endişelerini giderek büyütmektedir. Bu çalışma, 9-12 yaş grubu çocukların internet bağımlılığı ve dijital davranışlarını, ebeveynlerin dijital ebeveynlik tutumları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, çocukların dijital dünyada karşılaştıkları riskleri belirlemeyi ve ebeveynlerin rehberlik rollerinin bu riskleri azaltmadaki etkilerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Google Forms üzerinden gerçekleştirilen anket yöntemi kullanılmış ve elde edilen veriler, temel istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu yöntemler, geniş bir ebeveyn kitlesine ulaşma ve araştırma sorularına yanıt verecek veriler elde etme amacını karşılamıştır. Araştırmanın bulguları, dijital ebeveynlik yaklaşımının, çocukların internet kullanımını sadece sınırlandırmaktan ziyade onların teknolojiyle bilinçli ve güvenli bir ilişki geliştirmelerini teşvik eden bir rehberlik süreci olduğunu ortaya koymaktadır. Ebeveynlerin, çocuklarının medya okuryazarlığını geliştirerek dijital becerilerini güvenli bir şekilde artırmalarına ve çevrimiçi risklerden korunmalarını sağlamalarına yönelik önemli bir rol üstlendikleri vurgulanmaktadır. Teknolojiyi yasaklamak yerine, ebeveynlerin çocuklarına uygun, dengeli ve bilinçli bir şekilde sunmalarının çocukların dijital dünyayla sağlıklı bir ilişki kurmalarına büyük katkı sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the internet and other technological tools are widely used in various aspects of life, ranging from communication and entertainment to information gathering and education. While these technologies provide numerous benefits, they also present significant risks, especially for children. Children are vulnerable to various dangers such as cyberbullying, violent content, sexual exploitation, and malicious software. Additionally, the instant gratification provided by the internet and digital games increases the risk of developing addiction. Children aged 9-12 are particularly vulnerable to online risks due to their high interest in technology and curiosity towards digital content. This increased exposure raises concerns among parents. This study aims to examine the internet addiction and digital behaviors of children aged 9-12 within the context of digital parenting attitudes. The research seeks to identify the risks children encounter in the digital world and analyze the effectiveness of parents' guidance roles in reducing these risks. The study employed a survey method conducted through Google Forms, and the collected data were analyzed using basic statistical methods. These methods allowed for reaching a wide parent population and obtaining data to address the research questions. The findings of the research reveal that the approach of digital parenting is not merely about restricting children's internet use, but rather a guiding process that encourages them to establish a conscious and safe relationship with technology. It is emphasized that parents play a crucial role in enhancing their children's media literacy, enabling them to develop digital skills in a secure manner and protect them from online risks. Instead of banning technology, it is observed that when parents introduce it to their children in a balanced and conscious way, it significantly contributes to the establishment of a healthy relationship between children and the digital world.