Yeşil havalimanı uygulamalarının çalışanların örgütsel bağlılığı üzerindeki etkisi
The effect of green airport practices on employees' organizational commitment
  1. Tez No: 955588
  2. Yazar: ALEYNA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı, yeşil havalimanı uygulamalarının çalışanların örgütsel bağlılığı üzerindeki etkisini ve bu etkide yeşil örgütsel davranışın olası aracılık rolünü incelemektir. Günümüzde çevresel sürdürülebilirlik, havacılık sektöründe hem operasyonel hem de stratejik açıdan öncelikli bir konu haline gelmiştir. Yeşil havalimanı uygulamaları kapsamında enerji tasarrufu, atık yönetimi ve karbon salınımının azaltılması gibi pek çok çevre dostu yaklaşım benimsenmektedir. Çalışanlar, kurumlarının çevresel sorumluluk taşıdığını gözlemlediklerinde bu durumu olumlu değerlendirerek kuruma olan bağlılıklarını artırabilmektedirler. Çalışma kapsamında, havalimanlarında görev yapan çalışanlar üzerinde bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan 111 katılımcıdan elde edilen veriler; betimsel analizler için SPSS 22, yordayıcılık ve aracılık analizleri için ise SmartPLS 4.1.1.2 programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, yeşil havalimanı uygulamalarının çalışanların örgütsel bağlılığını anlamlı ve olumlu etkilediği ve bu etkide yeşil örgütsel davranışın aracı rolü olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, havacılık sektöründe sürdürülebilirlik uygulamalarının yalnızca çevresel değil, aynı zamanda insan kaynakları süreçleri üzerinde de olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Bu doğrultuda, yöneticilerin çevre politikalarını geliştirirken çalışan deneyimini ve bağlılığını artıracak stratejileri de göz önünde bulundurmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of green airport practices on employees' organizational commitment, as well as the potential mediating role of green organizational behavior in this relationship. Today, environmental sustainability has become a priority both operationally and strategically in the aviation sector. Within the scope of green airport practices, many eco-friendly approaches such as energy efficiency, waste management, and reduction of carbon emissions are adopted. When employees observe that their organization embraces environmental responsibility, they tend to evaluate this positively and consequently increase their commitment to the organization. In this study, a survey was conducted with employees working at airports. Data collected from 111 participants were analyzed using SPSS 22 for descriptive statistics and SmartPLS 4.1.1.2 for predictive and mediation analyses. The results revealed that green airport practices have a significant and positive effect on employees' organizational commitment, and that green organizational behavior plays a mediating role in this relationship. The findings indicate that sustainability practices in the aviation sector have not only environmental benefits but also positive impacts on human resource processes. In this regard, it is recommended that managers consider strategies that enhance employee experience and commitment while developing environmental policies.