Anksiyete düzeyinin yeme tutum etkilerinde içsel durumları kontrol edebilme inancının rolü
The role of belief in controlling internal states in the effects of anxiety level on eating behaviour
  1. Tez No: 955598
  2. Yazar: NUBAR GURBANZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin anksiyete düzeyleri, yeme tutumları ve içsel durumları kontrol edebilme inançları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli temel alınarak desenlenmiş ve nicel bir yaklaşım benimsenmiştir. Veriler, Şubat–Nisan 2025 tarihleri arasında çevrim içi anket aracılığıyla toplanmış; analizler, geçerli veri sağlayan 528 üniversite öğrencisi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veriler, Burns Depresyon Ölçeği, Yeme Tutum Testi Kısa Formu–26, İçsel Durumların Kontrolü Algısı Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Ölçeklerin tümü geçerli ve güvenilir bulunmuş, faktör analizleri ile yapıları doğrulanmıştır. Veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Normallik (Shapiro-Wilk) ve varyans homojenliği (Levene) testleri sonucunda, dağılımların normal olmadığı belirlenmiş ve bu nedenle non-parametrik analizler kullanılmıştır. Araştırmada, değişkenler arası ilişkileri test etmeye yönelik korelasyon hipotezleri, değişkenlerin birbirini yordama gücünü inceleyen regresyon hipotezleri ve katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini araştıran karşılaştırmalı hipotezler yer almaktadır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, hipotezler istatistiksel olarak test edilmiş ve değişkenler arasında anlamlı ilişkiler ve yordayıcı etkiler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationships between university students' anxiety levels, eating attitudes, and their belief in controlling internal states. The research was designed using a relational survey model and employed a quantitative approach. Data were collected online between February and April 2025 via a self-report questionnaire and analyzed based on valid responses from 528 university students. The data were obtained using the Burns Depression Checklist, the Eating Attitudes Test Short Form– 26 (EAT-26), the Belief in Controlling Internal States Scale, and a Demographic Information Form. All scales were found to be valid and reliable, and their structures were confirmed through factor analysis. Data analysis was conducted using SPSS 26 software. Based on the Shapiro-Wilk and Levene tests, the data were determined not to be normally distributed; therefore, non-parametric statistical methods were applied. The study tested correlational hypotheses to examine the relationships among variables, regression hypotheses to investigate predictive power, and comparative hypotheses to explore differences based on demographic characteristics. The hypotheses were tested statistically, and the results revealed significant relationships and predictive effects between the variables