Okul yöneticilerinin okul yönetiminde sergiledikleri demokratik tutum ve davranışların beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öz liderliklerine olan etkisinin incelenmesi
Examining the effects of democratic attitudes and behaviors of school administrators on the self-leadership of physical education and sports teachers
- Tez No: 955599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, okul yöneticilerinin sergiledikleri demokratik tutum ve davranışların beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öz liderlik becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Eğitim kurumlarında demokratik liderlik yaklaşımı, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyen, katılımı ve iş birliğini teşvik eden bir yönetim anlayışı olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, demokratik tutumların öğretmenlerin öz liderlik stratejileriyle olan ilişkisi, hem bireysel performans hem de kurumsal başarı açısından önemli görülmektedir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formunun yanı sıra“Demokratik Tutum Ölçeği”ile“Öz Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. 316 beden eğitimi ve spor öğretmeninin katılımıyla yürütülen çalışmada, demokratik tutum ile öz liderlik arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Özellikle lisansüstü eğitim düzeyine sahip öğretmenlerin öz liderlik becerilerinin daha yüksek olması, eğitim seviyesinin liderlik davranışlarını etkilediğini göstermektedir. Buna karşılık, yaş, mesleki kıdem ve gelecekte yönetici olma isteği gibi demografik değişkenlerin anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, demokratik liderlik anlayışının öğretmenlerin motivasyonunu, katılımını ve bireysel liderlik becerilerini geliştirmede önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, eğitim yöneticilerinin demokratik tutum ve davranışları teşvik eden bir liderlik yaklaşımı benimsemeleri, öğretmenlerin hem mesleki başarılarını hem de eğitim ortamındaki etkinliklerini artırmaktadır. Çalışma, eğitim yönetimi alanında demokratik liderlik uygulamalarını destekleyici öneriler sunarak, eğitimde etkili ve katılımcı bir yönetim anlayışının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of democratic attitudes and behaviors exhibited by school administrators on the self-leadership skills of physical education and sports teachers. The democratic leadership approach in educational institutions stands out as a management style that supports teachers' professional development and encourages participation and cooperation. In this context, the relationship between democratic attitudes and teachers' self-leadership strategies is considered important in terms of both individual performance and institutional success. The relational screening model was used in the research, and data were collected through the“Democratic Attitude Scale”and the“Self-Leadership Scale,”in addition to a personal information form. The study was conducted with the participation of 316 physical education and sports teachers. Findings revealed a significant and positive relationship between democratic attitudes and self-leadership. Notably, teachers with postgraduate education demonstrated higher self-leadership skills, suggesting that education level influences leadership behavior. On the other hand, demographic variables such as age, professional seniority, and aspirations for future managerial roles did not result in significant differences. The research findings highlight that a democratic leadership approach plays a crucial role in developing teachers' motivation, participation, and individual leadership skills. Therefore, the adoption of leadership styles that promote democratic attitudes and behaviors by educational administrators enhances both teachers' professional success and their effectiveness in the educational environment. This study contributes to the development of an effective and participatory management approach in education by offering suggestions that support democratic leadership practices in the field of educational administration.