Batman'da kurulu çok kristalli silisyum PV modüllü sistemin 2014-2024 yılları arasındaki performans analizi
Performance analysis of a polycrystalline-si PV module system in batman between 2014 and 2024
  1. Tez No: 955603
  2. Yazar: EMRE GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN PAKMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Batman ili merkezinde çok kristalli silisyum modüllerden oluşmuş 2,145 kWp güce sahip fotovoltaik sistemin (PV) 2014 ile 2024 yılları arasında aylık toplam üretilen güç miktarları karşılaştırılarak performans değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 11 yıllık periyotta piranometre ve sıcaklık sensörü yardımıyla Batman ili için anlık yatay yüzeye gelen güneş ışınım ve ortam sıcaklık değerleri de ölçülmüştür. Ölçülen bu değerler ve sistemin teknik değerleri bilgisayar benzeşim paket yazılımı yardımıyla her yıl için üretim hesaplaması yapılmıştır. Hesaplanan bu değerler ile kurulu sistemin üretmiş olduğu toplam enerji üretim değerleri kıyaslanmıştır. Sonuç olarak çok kristalli silisyum modüllerden kurulu PV sistemimizin 2014 ile 2024 yılları arasındaki kayıplar da dikkate alınarak performans analizleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to evaluate the performance of a 2,145 kWp photovoltaic system (PV) consisting of polycrystalline silicon modules in the center of Batman province by comparing the total monthly generated power between 2014 and 2024. During the 11-year period, instantaneous solar radiation and ambient temperature values were also measured for Batman province with the help of pyranometer and temperature sensor. These measured values and the technical values of the system were calculated for each year with the help of computer simulation package software. These calculated values were compared with the total energy production values produced by the installed system. As a result, the performance analysis of our PV system installed with polycrystalline silicon modules is interpreted by taking into account the losses between 2014 and 2024.