Amasya yöresi geleneksel kadın kıyafetleri ve folklorik bebek tasarımları
Amasya region traditional women's clothing and folkloric baby designs
- Tez No: 955647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
El sanatları, kültürel mevcudiyetimizin muhafaza edilerek günümüze ulaşmasını sağlayan veri kaynağımızdır. Geleneksel kadın kıyafetleri, bir ulusun kültürel varlığının en önemli unsurları arasında yer alan nesilden nesile korunarak aktarılan milli ve maddi mirasımızdır. Bu mirasın aktarılmasında önemli bir yere sahip olan ögelerin başında da turistik ürün olarak üretimi yapılan folklorik bebekler yer almaktadır. Bu çalışma Amasya yöresi geleneksel kadın kıyafetleri, bu kıyafetlerin kullanım amaçları ve kompozisyonu, malzeme ile teknik özelliklerinin neler olduğuyla ilgili bilgi vererek, ulaşılan veriler neticesinde Amasya yöresi folklorik bebek tasarımları yapımını konu edinmiştir. Araştırmanın amacı, Amasya yöresi geleneksel kıyafetlerinin elde edilen veriler sonucunda belgelenerek korunması, folklorik bebek tasarımlarıyla da bölgesel ve turistler vasıtasıyla küresel tanınırlığı sağlaması, yeni kuşaklara yaşatılarak aktarılmasıdır. Araştırma kapsamında Amasya yöresi geleneksel kadın kıyafetleri incelenmiş, birçok geleneksel kadın kıyafeti bulunmasına rağmen yöreye ait turistik ürün kimliği kazandırılmış, pazarlanabilir folklorik bebeğinin bulunmadığı görülmüştür. Daha önce Amasya yöresi ile ilgili bu nitelikte bilimsel bir çalışma ve yayın ögesi olmaması dikkate alınarak Hamamözü İlçesi'nin Sarayözü Köyü, Gümüşhacıköy İlçesi'nin Çetmi Köyü, Göynücek İlçesi'nin Ilısu ve Davutevi Köyü, Merzifon İlçesi ve Taşova İlçesi'nin Alpaslan Köyü geleneksel kadın kıyafetleri, ana hatlarıyla aslına sadık kalınarak farklı yapım teknikleri ve malzemelerle pazarlanabilir, özgün folklorik bebek tasarımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Handicrafts are our data source that ensures our cultural existence is preserved and continues to the present day. Traditional women's clothing is our national and material heritage that is preserved and transferred from generation to generation, among the most important elements of a nation's cultural existence. Folkloric dolls that are produced as touristic products are at the forefront of the elements that have an important place in the transfer of this heritage. This study provides information on traditional women's clothing of the Amasya region, the purposes of use and composition of these clothes, the technical features of the materials, and the production of folkloric doll designs in the Amasya region as a result of the data obtained. The aim of the research is to document and protect the traditional clothing of the Amasya region as a result of the data obtained, to provide regional and global recognition through tourists with folkloric doll designs, and to pass them on to new generations by keeping them alive. Within the scope of the research, traditional women's clothing of the Amasya region was examined, and it was observed that although there are many traditional women's clothing, there is no folkloric doll that has been given a touristic product identity and can be marketed. Considering that there was no scientific study or publication of this nature regarding the Amasya region before, traditional women's clothing from Sarayözü Village of Hamamözü District, Çetmi Village of Gümüşhacıköy District, Ilısu and Davutevi Villages of Göynücek District, Merzifon District and Alpaslan Village of Taşova District were used to create marketable, original folkloric doll designs using different production techniques and materials, while remaining faithful to the original.