Nakış sanatının e-ticarette incelenmesi
An examination of embroidery artworks in e-commerce
  1. Tez No: 955646
  2. Yazar: MERYEM KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
“Nakış Sanatının E-Ticarette İncelenmesi”başlıklı bu araştırmanın temel amacı; farklı kültürlerde nakış tasarımı yapan sanatçıların üretim süreçlerini, tasarımlarını ve bu tasarımları e-ticaret aracılığıyla pazarlama biçimlerini incelemektir. Araştırmada, farklı kültürlerden seçilen ve e-ticaret platformlarında aktif olarak ürün sergileyen ve aynı zamanda bu ürünlerin satışını yapan 10 adet nakış sanatçısı ile bu sanatçılara ait toplamda 100 adet ürün detaylı olarak analiz edilmiştir. İncelenen ürünler, sanatçıların kişisel internet sitelerinden, çevrimiçi kataloglardan, doğrudan sanatçılarla e-posta yoluyla kurulan iletişimden ve yayınlarda yer alan koleksiyonlardan elde edilmiştir. Her ürün; kullanılan teknik, bezeme türü, renk seçimi, yapım yılı, kullanım alanı ve satış platformu gibi kriterler doğrultusunda ürün bilgi formlarına kaydedilerek değerlendirilmiştir. Toplanan veriler, doküman analizi yöntemiyle incelenmiş; frekans ve yüzde dağılım analizleriyle desteklenmiştir. Analizler sonucunda, nakış sanatçılarının sıklıkla Çin iğnesi gibi ayrıntılı çalışmaya elverişli teknikleri tercih ettiği, bunun yanında farklı tekniklerin bir arada kullanıldığı görülmüştür. Ürünlerde bitkisel ve hayvansal motiflerin yanı sıra toplumsal cinsiyet, bireysel kimlik, dini temalar, kültürel semboller ve soyut kavramlara da yer verildiği tespit edilmiştir. Bu durum, nakışın yalnızca estetik kaygılarla yapılan bir zanaat değil; aynı zamanda sanatçının kimliğini, inançlarını ve düşünsel dünyasını yansıttığı güçlü bir ifade biçimi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, dijital platformlar aracılığıyla sanatçılar küresel ölçekte daha geniş kitlelere ulaşma imkânı bulmuş; özellikle kadın girişimciler için ekonomik bağımsızlık ve toplumsal görünürlük açısından önemli fırsatlar sunmuştur. E-ticaret, geleneksel nakış sanatını sadece ticari değil, aynı zamanda kültürel ve sanatsal anlamda da dönüştürerek çok yönlü bir üretim modeline dönüştürmekte ve kültürel sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, dijitalleşmenin sanat üretimi üzerindeki etkileri daha yakından incelenmeye değer bir alan sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research titled“An Examination of Embroidery Art in E-Commerce”is to explore the production processes, designs, and marketing strategies through e-commerce platforms of embroidery artists from different cultures. In this study, a total of 10 embroidery artists—selected from various cultural backgrounds and actively showcasing and selling their work on e-commerce platforms—were analyzed in detail along with 100 of their products. The examined products were sourced from the artists' personal websites, online catalogs, direct email communication with the artists, and collections featured in publications. Each product was evaluated based on specific criteria, including the technique used, type of ornamentation, color selection, year of production, intended use, and the sales platform. The data collected were recorded on product information forms and analyzed using document analysis methodology, supported by frequency and percentage distribution analyses. The analysis revealed that embroidery artists frequently preferred intricate techniques such as Chinese needlework, while also incorporating a combination of different techniques. In addition to botanical and animal motifs, themes such as gender, individual identity, religious elements, cultural symbols, and abstract concepts were also identified in the designs. This indicates that embroidery is not merely a craft driven by aesthetic concerns, but also a powerful means of expression that reflects the artist's identity, beliefs, and intellectual world. Moreover, through digital platforms, artists have been able to reach broader audiences on a global scale. In particular, e-commerce has offered significant opportunities for women entrepreneurs in terms of economic independence and social visibility. E-commerce has transformed traditional embroidery not only in a commercial sense but also in cultural and artistic dimensions—creating a multifaceted production model and contributing to cultural sustainability. In this context, the impact of digitalization on artistic production presents a valuable area for further exploration.